Kvalitní a dostupné bydlení, dobrá dojezdová vzdálenost Ostravy jako krajské metropole, popřípadě zaměstnání přímo v místě, bezpečnost a kvalitní infrastruktura pro mladé rodiny po všech stránkách.

To všechno jsou podle karvinského primátora Jana Wolfa (ČSSD) podmínky, které město Karviná splňuje, a proto zde stojí za to žít nejen stávající, ale také novým obyvatelům. Ty by chtělo vedení města přilákat.

„Za posledních deset let se v Karviné investovaly dvě miliardy korun. Jsem přesvědčen, že Karviná není o nic horší místo k životu než jakákoli jiná města, právě naopak. V posledních letech zaznamenává celé Karvinsko značný odliv obyvatel do metropole, jiných velkých měst anebo na venkov. Já si ale myslím, že se to ustálí a Karviná bude do budoucna lokalitou, o kterou bude značný zájem. Máme našlápnuto dobrým směrem a tvrdím, že toto město má hodně co nabídnout,“ řekl primátor Jan Wolf, který včera společně s ředitelem společnosti Residomo Janem Rafajem prezentoval novinářům kampaň nazvanou Žij v Karviné. Město a firma poskytující bydlení na mnoha věcech spolupracují.

Ředitel OKD Boleslav Kowalczyk.
Ředitel OKD Boleslav Kowalczyk končí

Jako jednu z hlavních věcí vyzdvihl karvinský primátor fakt, že se radnici podařilo i ve spolupráci se společností Residomo na minimum omezit příliv nových lidí do města, kteří se sem stěhovali coby dlužníci a sociálně nepřizpůsobiví jen proto, že jim zde tzv. obchodníci s chudobou nabídli bydlení, které však za ty lidi platí stát formou doplatků na bydlení.

PŘÍHRANIČÍ VÝHODOU

Dalším pozitivem města je podle Jana Wolfa jeho poloha v příhraničí což, je ideální situace pro přeshraniční spolupráci a podnikání. „Toto chceme podporovat, stejně jako máme připraveny rozvojové plochy pro stavbu rodinných domů. Prostě chceme novým obyvatelům nabídnout kvalitní zázemí,“ vysvětlil Wolf.

Připomněl také svůj loni prezentovaný záměr získat pro rozvoj města v nejbližších deseti letech 10 miliard korun jako kompenzaci státu za to, že Karviná už desítky let zásobuje republiku černým uhlím, což ji však negativně poznamenalo. Minulý týden zástupci města prezentovali zástupcům kraje, podnikatelům, a lidem z Evropské komise přibližně 15 projektů, které by mohly podpořit rozvoj Karviné.

„Je to obsáhlý materiál, ale v bodech mohu říct, jde o průmyslovou zónu Barbora, novou ekonomickou průmyslovou zónu, rekreační využití Karvinského moře, rozvoje Slezské univerzity, infrastruktura a rozvoj bydlení,“ naznačil Wolf.

Ilustrační foto.
Samoobslužné pokladny: některým lidem vyhovují, jiné ale štvou

Rozvojové projekty v Karviné podporuje také společnost Residomo, která nyní demoluje v městské části Karviná-Nové Město, zdevastované bytové domy. Šéf firmy, která je největším poskytovatelem nájemního bydlení v republice, prozradil, že momentálně vedení firmy momentálně přemýšlí, jak do budoucna využít plochy po zbouraných domech.

„O variantách přemýšlíme společně se zástupci města. Konkrétní záměry zatím nemáme, ale ve třech bodech mohu naznačit, že zvažujeme o využití těchto prostor pro sportoviště, pro komerční využití nebo vědecko-vzdělávací zařízení. Tedy objekty pro laboratoře či výzkumná pracoviště,“ přiblížil Rafaj.