S léčbou vojáků mají v Lázních Darkov dlouholeté zkušenosti. V minulosti tu pobývali už například z Libye, Saúdské Arábie a teď z Ukrajiny.

Vasyl T. je původem z ukrajinských Karpat. Byl mobilizován hned na na konci loňského února, kdy Rusko spustilo invazi. Během bojů byl zraněn. „Ostřelovali místo, kde jsme odpočívali. Seděl jsem v zákopu, když mě najednou smetla tlaková vlna. Bolela mě záda a žebra, měl jsem je zlomená. Z místa výbuchu jsem ale odešel po svých,“ vzpomíná Vasyl.

Másáže a parafínové zábaly

Druhý z dvojice, Rustem B., bojoval na Donbasu. Na počátku září jej během noční hlídky napadla ruská rozvědka, která ho zbila tak, že upadl do bezvědomí. S těžkým otřesem mozku a poškozením vnitřních orgánů musel do nemocnice. Stejně jako Vasyla i Rustema kontaktovali z nadačního fondu REGI Base I. a vybrali ho na léčebně-rehabilitační pobyt v České republice.

Policejní kontrola. Ilustrační foto.
Policistům na Karvinsku nabídl řidič nestandardně vysoký úplatek

Muži podstupují léčebné procedury v karvinských lázních. „Vojáci mají k dispozici masáže, parafínové zábaly, bylinné vany a další procedury, které jim pomohou fyzicky i psychicky,“ vysvětluje obchodní ředitelka Lázní Darkov Lenka Krótká.

První dva ukrajinští vojáci dorazili do lázní loni v srpnu. I oni zde absolvovali měsíční rehabilitační pobyt, měli komplikovaná zranění nohou. Příjezd dalších zraněných ukrajinských vojáků se protáhl kvůli změnám v povolení k opuštění vlasti.

Kritika lázní

Pobyt ukrajinských veteránů v karvinských lázních vzbuzuje u některých lidí obavy. Zbytečné. „Někteří lidé si myslí, že se kvůli dvěma ukrajinským vojáků nedostanou na léčení do lázní. Tyto obavy jsou ale zbytečné. Jejich pobyt není financován z veřejného zdravotního pojištění, ale z organizace REGI Base. Místo českým klientům neberou,“ ujistila šéfka lázní Lenka Krótká.

Bohumínská městská nemocnice otevřela nový ambulantní trakt.
Chirurgii v Bohumíně změní už letos velký projekt. Přitáhl i vyhlášenou kapacitu

Vasyl a Rustem v Darkově stráví tři týdny. Ani tady ale nezapomínají na pravidla, která musí dodržovat v boji. Při zapálení cigarety zůstávají ve střehu a cigaretu ze zvyku schovávají. Vysvětlují, že v zákopech by mohly plamínek zachytit senzory nepřítele a blízko by přistál granát.