Pohotovostní službu pro děti dlouhodobě zajišťují krajské nemocnice v Karviné-Ráji a Havířově, a to nejen pro tato města, ale také pro Orlovou nebo Bohumín. A tak to také zůstane. Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Martina Gebauera (ANO) se se změnami nepočítá.

Ošetření za 90 korun

Dětská pohotovost v Karviné-Ráji funguje během pracovního týdne od 17 do 21 hodin, o víkendech od 8 do 18 hodin v budově centrálního přijmu. Lidé by neměli zapomenout, že za ošetření na pohotovosti se hradí regulační poplatek 90 korun. Automat je u recepce urgentního příjmu.

Stejné, a to včetně provozní doby, je to s dětskou pohotovostí v nemocnici v Havířově. Tam se pohotovostní služba pro děti nachází v budově urgentního příjmu. Rodiče orlovských dětí mají na výběr Karvinou-Ráj nebo Havířov.

Golfové hřiště a areál, Karviná-Lipiny.
Konec golfu v Karviné? Pokud OKD hřiště neprodá, chce ho zavřít

Pohotovostní službu, ani dětskou, ani pro dospělé, nezajišťuje Nemocnice Agel Český Těšín. Deníku to řekla mluvčí zdravotnické společnosti Agel Gabriela Lefenda. Obyvatelé Českého Těšína a okolí jsou už léta zvyklí v takovýchto případech využívat služeb nemocnice Třinec, případně Karviná-Ráj.

Bohumín dočasně omezil pohotovost

Bohumínská městská nemocnice pohotovostní službu pro děti nezajišťuje a rodiče si tak musí vybrat mezi nemocnicí v Karviné-Ráji nebo Městskou nemocnicÍ v Ostravě na Fifejdách. „Dětskou pohotovost nemáme už dvacet let. Vzhledem k tomu, že v roce 2004 jsme byli nuceni ekonomikou a nedostatkem lékařů uzavřít i dětské a porodnické oddělení, tak nemůže fungovat ani dětská pohotovost,“ uvedl člen představenstva Bohumínské městské nemocnice Igor Bruzl.

Dispečink ZZS MSK. Ilustrační foto.
Porod na sedadle automobilu na Karvinsku. Tatínkovi radil operátor záchranářů

V bohumínské nemocnici mají pohotovost pouze chirurgickou, gynekologickou a interní. Ty však momentálně nefungují nonstop jako dříve. Od poloviny prosince do konce ledna musela nemocnice provizorně zkrátit dobu příjmu pacientů. „Z personální důvodů nejsme schopni zajistit plný rozsah pohotovostních služeb v interní a chirurgické ambulanci, proto jsme nuceni omezit pohotovost v těchto ambulancích dočasně na dobu od 7 do19 hodin,“ uvedl ředitel nemocnice Svatopluk Němeček.

Dodal, že toto opatření je dočasné. Od února by pohotovosti měly fungovat normálně. „Výpadky v zajištění pohotovostních služeb se občas stávají. Jsme však schopni držet běžný provoz,“ dodal Němeček.

Služba na pohotovosti: nejsou lékaři

Fakt, že se nemocnicím ne vždy daří zajistit pohotovost zejména o víkendech, potvrdil i náměstek hejtmana Martin Gebauer. „Všechny pohotovosti se občas dostanu do situace, že neseženou lékaře,“ konstatoval.

Naráží na dlouholetý problém, kterým je neochota lékařů podílet se na službách, což ředitelé nemocnic dlouhodobě vyčítají zejména praktickým lékařům. Pohotovosti tak musí vykrýt hlavně nemocniční lékaři, kteří jsou přetížení. Nátlak praktici odmítají.

Zubaři, zubní ordinace, ilustrační foto
Noví zubaři na Karvinsku. V jedné z ordinací už spustili i registraci

„Jsou pohotovosti, kam nepřijde nikdo, což nedává smysl ekonomicky a při současné personální situaci je to neúnosné,“ uvedl pro server Novinky.cz předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Co přinese novela zákona?

Diskuze o budoucí podobě, a zároveň obavy, že v Česku dojde k redukci sítě lékařských pohotovostí, v posledních týdnech vyvolal návrh novely Zákona o zdravotních službách. Počítá s tím, že nově už o této problematice nebudou rozhodovat kraje a krajští politici, ale pojišťovny.

Náměstek moravskoslezského hejtmana Martin Gebauer však emoce mírní. „Nic se nezmění. Jedná se o administrativní úkon. Místa budou a nedostatek personálu zůstane,“ řekl Gebauer.

Ilustrační foto.
Bohumín, Dolní Lutyně a Rychvald chtějí radary. Policii se to ale příliš nelíbí

Pokud jde o pohotovosti v krajských nemocnicích v Karviné-Ráji a v Havířově, ty dnes zajišťují pohotovosti nejen pro děti a dospělé, ale také pro oční oddělení. Obě nemocnice o víkendech přes den zajišťují také pohotovost stomatologickou, a to od 8 do 13 hodin. V dalších časech, i přes týden, musejí pacienti do Ostravy na Ajna Dental Clinic ve Vítkovicích.

K TÉMATU

Provozní doba dětských pohotovostí

DĚTSKÁ POHOTOVOST KARVINÁ-RÁJ
Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj
Adresa: Vydmuchov 399/5, 734 12 Karviná-Ráj
Po – Pá 17 – 22 h.
Víkendy a svátky 8 – 20 h.

LPS PRO DĚTI V HAVÍŘOVĚ
telefon 596 491 247
Po – Pá 17 – 21 h.
So, ne, svátky 8 – 20 h.  

DĚTSKÁ POHOTOVOST FN OSTRAVA-PORUBA
Po – Pá 16 – 22 h.
víkendy a svátky 8 – 22 h.

NEMOCNICE TŘINEC
Pohotovost pro děti
Po - Pá 17 - 21 h.
So, Ne, svátky 8 - 20 h.