„Co si tady máte otevřít, abyste se uživili? Galanterku? Stát nám nejprve vydá oprávnění podnikat v loteriích a provozovat herny, načež nám po čase začne provoz omezovat a město vymýšlí příkazy a vyhlášky. To určitě není správné.“

Tímto posteskem reagovala majitelka jedné z karvinských heren s názvem Melounek na v úterý schválenou obecně závaznou vyhlášku upravující pravidla provozu heren a výherními automaty a videoterminály.

Karvinští zastupitelé zvolili v boji proti hazardu kompromis, cestu dohody s provozovateli heren. Vytvořili a zlegalizovali seznam 87 barů, heren, restaurací a jiných provozoven, kde mohou lidé pokoušet štěstí na výherních automatech, videoloterijních terminálech nebo jiných loteriích. Vyhláška vstoupí v platnost k 15. únoru.

„Jen tam se tedy budou smět po 15. únoru provozovat hazardní hry, nikde jinde,“ tvrdí náměstek primátora Petr Bičej.

Stop dětem

Karviná tak reaguje na obecné snahy o omezení hazardu a přístupu k němu především dětem a lidem pobírajícím sociální dávky.

„Už loni v létě jsme si zavázali společným memorandem provozovatele k výraznému omezení vnější reklamy na hernách, k omezení reklam na podávaný alkohol ke hře tamtéž a dalším opatřením tak, aby herny nebo bary tak nekřičely do světa,“ říká Bičej.

Provozovatelé heren a barů s automaty museli do svých provozoven nainstalovat kamerové monitorovací systémy a zároveň museli slíbit, že do herny znemožní vstup mladistvým. Personál by také neměl pouštět ke hře opilé nebo zdrogované jedince.

Plnění podmínek už od léta opakovaně prověřovali městští strážníci, a kdo podmínky plnil, má své provozovny ve vyhlášce. „Byly ojedinělé případy neplnění našich podmínek, takže tam čekáme problémy včetně soudních.

„Naším cílem ale je mít hazard ve městě pod kontrolou, když na druhé straně si uvědomujeme, že nemůžeme zcela omezit ty slušné podnikatele,“ popsal důvody náměstek primátora Petr Bičej s tím, že loňské kontroly se zaměřovaly hodně i na hru mladistvých nebo závislých na dávkách.

Majitelka herny Melounek, která redakce nechtěla prozradit jméno, se však není jistá, že „dohoda“ mezi městem bude plnit svůj účel. „I když jsme museli schovat poutače na různé další propagační předměty, nebude to mít žádný vliv na to, jestli lid přijdou nebo ne. Kdo chce hrát, cestu si do herny stejně najde,“ myslí si podnikatelka.

Jak poznamenal primátor Tomáš Hanzel, na dodržování podmínek vyhlášky budou přísně dohlížet úředníci i městská policie. „A do budoucna změny nevylučujeme,“ připustil.

„Zároveň jsme zvážili i možnost úplného zákazu, ale myslíme si, že by to vedlo jen k pokoutnímu a nelegálnímu hazardu, což by bylo mnohem nebezpečnější než mít loterie a hry pod kontrolou,“ doplnil Hanzel.

Karvinská městská pokladna je díky příjmům z hazardu ročně bohatší o 22 miliónů korun. Peníze jdou na podporu kultury, sportu, sociální oblasti nebo do drobných investic.

Žádné nové herny

Nový seznam legálních karvinských heren je v tuto chvíli uzavřený. Nikdo nový se na něj už podle mluvčí města Šárky Sswiderové dostat nemůže. „Pokud by Ministerstvo financí ČR přes účinnou vyhlášku povolilo na území města další hazardní hry (jedná se o videoloterijní terminály, které povoluje přímo Ministerstvo financí – pozn. red.), jsme připraveni bránit se – ve správním řízení, ale i soudně,“ řekla Swiderová.

Do tažení proti hazardu vyrazili také v Havířově. Tamní zastupitelé povolili provoz stávajících výherních hracích přístrojů maximálně do konce letošního roku. Videoloterijní terminály, jejichž provoz povoluje ministerstvo financí, mohou být provozované do 31. prosince 2014. „Po této době už město nevydá žádné nové povolení a v průběhu příštího roku skončí postupně všechna ta dříve vydaná,“ vysvětlila mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová. Jedinou výjimkou budou po roce 2014 pouze dvě herny se statutem Kasino. Vyhláška přesně označuje místa určená částí města, ulicí, číslem popisným a číslem orientačním.

V Orlové vyhlášku týkající se výherních hracích automatů zatím nemají.

„Jejich další rozšiřování se do určité míry reguluje v Územním plánu města, kde jsou vytýčeny lokality, v nichž se nesmí povolovat nové herny. Kupříkladu v blízkosti škol, školek, sportovišť nebo v centru města,“ řekla mluvčí města Nataša Cibulková.