„Sice jsem tu byl jenom rok, kdy jsem chodil do čtvrté třídy, ale ještě si dost pamatuju, mám tu dětské vzpomínky,“ nechal se slyšel bronzový juniorský reprezentant České republiky.

Byl členem týmu, který na začátku ledna ve Švédsku pro Česko vybojoval po infarktovém zápase s Finskem bronzové medaile. Mladí Češi v závěru zápasu otočili v posledních minutách nepříznivé skóre a nakonec vyhráli 8:5.

Dispečink ZZS MSK. Ilustrační foto.
Porod na sedadle automobilu na Karvinsku. Tatínkovi radil operátor záchranářů

„To si budeme všichni pamatovat dlouho. Dát během padesáti vteřin čtyři góly, to se povede jednou za deset let,“ vzpomínal v Karviné s úsměvem mladý reprezentant.

Z Karviné přes Vary do Kanady

I díky talentu a své píli Matteo hokejově rychle postupoval vpřed. Po Karviné hrál necelý rok v Havířově a pak téměř celou mládežnickou kariéru ve Vítkovicích. V patnácti letech si ho díky jeho výkonům na Olympiádě dětí a mládeže v roce 2020 všimli v Karlových varech, kde podepsal smlouvu od následující sezony.

Dnes je stále členem týmu Energie KV, ale nové hokejové zkušeností získává v Kanadě, kam se dostal díky draftu týmu Kamloops Blazers. Nehraje ale NHL, nýbrž kanadskou juniorskou ligu. „Moc se mi tam líbí. Byl to vždycky můj sen,“ říká vytáhlý usměvavý klučina.

Fotbalisté MFK Karviná zahájili v pondělí 8. ledna zimní přípravu, v mrazu a na umělé trávě.
VIDEO: Karviná rozjela přípravu v mrazech a s novou posilou. Kdo naopak skončil?

„Mám tam být dva roky a pak se uvidí. Kdybych se nechytil, stále jsem pod smlouvou v Karlových Varech. Ale uvidíme, kam mě osud a hlavně mé výkony zavedou,“ říká osmnáctiletý Matteo.

Na severozápadě amerického kontinentu je od loňského podzimu a přiznává, že začátky byly těžké. Ani ne tak hokejově, ale kvůli jazyku. „Bylo to náročné, ale už je to dobré. Teď mluvím skoro pořád anglicky. I proto, že v Kanadě bydlíme se spoluhráčem Vojtou Vochvestem v tamní rodině,“ vysvětluje.

Při návštěvě karvinské základní školy se nejen podíval do své třídy, pozdravil se s třídní učitelkou Gabrielou Szotkowskou, ale především odpovídal na řadu dotazů žáků, kteří byli opravdu zvídaví. „Který předmět jsem měl ve škole nejraději? Tělocvik! Ale šly mi všechny sporty, nejen hokej,“ prozradil Matteo Kočí. A dodal také, že vedle sportu měl rád třeba i matematiku.