Dělníci stávající most celý strhnou a na jeho místě postaví nový. Staveniště si jejich šéfové převezmou 15. března. Začne se s přípravnými pracemi zejména pod mostem, jako je kácení, vytýčení sítí, úprava přístupů a dočasných sjezdů. „Uzavírka by měla být od 15. dubna, kdy se bude chystat demolice mostu, začít by měla 1. května. Termíny budou upřesněny po zpracování podrobného harmonogramu a po projednání a stanovení uzavírek,“ řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Práce budou probíhat při plné uzavírce pro dopravu. „Pro pěší bude vybudována provizorní lávka,“ řekl Deníku náměstek hejtmana pro dopravu Radek Podstawka.

Ilustrační foto.
Muž v Karviné měl být obětí ďábelské „svíčkové“ vraždy. Zachránil ho pervitin

Zatím nejsou známy podrobné objízdné trasy pro linkové autobusy a městskou hromadnou dopravu. Zveřejní se v nejbližších dnech. Je ale víceméně jasné, že objízdná trasa pro veškerou dopravu, včetně autobusové, bude vedena po třídě Osvobození, třídě 17. listopadu a po ulici Rudé armády.

„Přesný dopravní harmonogram a obslužnost hornické nemocnice se teprve připravuje,“ dodal mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček s tím, že bude třeba postavit náhradní lávku pro pěší a cyklisty. Až poté půjde most k zemi.

Podle současných předpokladů by stavbaři měli být s novým mostem hotovi na konci letošního října. Už příští týden má začít odložená oprava povrchu Nádražní ulice v Karviné-Fryštátě.

Téměř 60 let starý most

Že bude nutné most z roku 1966, který se klene přes železniční vlečku vedoucí do průmyslového parku Kovona a vede k již nefungujícímu nádraží ve Fryštátě, zbourat a postavit nový, se vědělo už dříve. Poslední větší oprava byla provedena v letech 1996 a 1997, v létě 2019 byly na pilířích provedeny drobné úpravy a od roku 2020 na kovonský most mají zákaz vjezdu kamiony a ostatní vozidla nad devět tun.

Kriminalisté vyšetřují vraždu starší ženy z Domova s pečovatelskou službou v Karviné-Novém Městě, kterou někdo zřejmě zavraždil.
Kdo uškrtil stařenku z karvinského domova? Pachatel policii stále uniká

Podle dřívějších průzkumů je most ve velmi špatném technickém stavu, především jeho pilíře. Most je hodnocen stupněm 6 na sedmibodové škále - tedy velmi špatný technický stav. Délka přemostění je 65,4 metrů, šířka mostu činí 13 metrů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostudy Karviné, 2. díl: Křídlo ubytovny Předvoj, tady si to feťáci "píchají"

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek