Se zmíněným Golf Resortem Lipiny, rozprostírajícím se na rekultivovaném zemí na okraji Karviné, má jeho vlastník totiž hned několik problémů. Tím asi nejpodstatnějším je to, že pozemky pod hřištěm vlastní firma Asental, jež patří dřívějšímu majiteli OKD Zdeňku Bakalovi. Ročně tak OKD zaplatí za nájem 2,5 milionu korun.

Roční ztráta v milionech

Generální ředitel největší těžební firmy v Česku vůbec nezastírá, že v prodělečném golfovém areálu vidí problém už od svého nástupu do funkce. Společnost OKD sice areál dále pronajímá golfovému klubu, ani vybrané nájemné však nestačí na pokrytí úplné ztráty.

Český juniorský hokejový reprezentant Matteo Kočí, návštěva Základní školu Prameny v Karviné, 11. ledna 2024.
VIDEO: Bronzový medailista z MS juniorů Kočí se vrátil na svou karvinskou školu

„Dostaneme od něj zhruba 1,7 až 1,9 milionu korun ročně. Takže jsme skoro na nule,“ řekl Roman Sikora serveru irozhlas.cz. Do toho je ale třeba připočítat ještě náklady na provoz areálu a jeho personál.

Společnost OKD sama vyčíslila, že ztráta z provozu golfového hřiště se v posledních letech pohybuje mezi 5 až 9 miliony korun. Výjimkou byl rok 2021 se ztrátou 14,7 milionu z důvodu zaúčtování mimořádných odpisů ve výši 5,9 milionu. Zatím má státem vlastněná firma peníze, kterými může roční ztrátu sanovat, v dalších letech už to tak snadné nebude. Musí totiž šetřit na útlum.

Dotace na golf z vlastních peněz

Sikora řekl, že dotování provozu golfového hřiště, které, podobně jako většina golfových areálů, nevytváří zisk. „Vnímáme jako součást naší společenské odpovědnosti vůči městu Karviná, které historicky bylo a nadále je ovlivňováno těžbou. Areál slouží zejména obyvatelům Karvinska a od roku 2017, kdy se golf stal součástí tělesné výchovy na základních školách v Karviné, sem pravidelně docházejí také děti ze škol,“ říká Sikora.

Koláž, Mirai Navrátil a Gevorg Avetisjan.
Marlenka poskytla areál pro FM City Fest. Koncert kapely Mirai nedostane. Proč?

Navíc upozornil, že byť je firma OKD vlastněna státem, golfový resort nedotuje ze státních peněz, ale z komerčně vydělaných peněz. „Nehospodaříme s veřejnými prostředky,“ uvedl Sikora.

Přiznal také, že se OKD snažilo pozemky pod golfovým hřištěm získat do vlastnictví, ale jednání s Asentalem podle Sikory v tomto ohledu k dohodě nevedla. Požadovaná částka prý byla pro OKD nepřijatelná.

Nabídku na odkup resortu dostane i město

O osudu golfového hřiště na okraji Karviné se má rozhodnout během letošního roku. Možnosti jsou podle šéfa OKD v zásadě dvě. Buď se pro hřiště najde nový majitel, nebo jej OKD uzavře.

O prodej areálu se už těžební forma několikrát pokoušela. Zatím však neúspěšně. „Už téměř dva roky usilujeme o to, abychom golfové hřiště prodali. Osobně jsem ho nabízel třeba Třineckým železárnám, ale nebyl zájem. A nepochodili jsme ani u golfového klubu, který si od nás pronajímá vnitřní prostory,“ popisuje situaci Sikora.

Vedení OKD se o záměru prodat golfový resort v Lipinách zmínilo i před zástupci města. Zatím však žádná oficiální nabídka neexistuje. Deníku to potvrdil mluvčí města Lukáš Hudeček. „Dosud jsme žádnou takovou nabídku neobdrželi, dnes jsem to ověřoval,“ řekl druhý lednový čtvrtek.

Požár rodinného domu, Karvinsko, Horní Suchá, zásah hasičů, 10. ledna 2024.
VIDEO: Požár rodinného domu na Karvinsku. Škoda za miliony, tak zasahují hasiči

Oficiální nabídka ale zřejmě brzy přijde. „Připravujeme nabídku, s níž oslovíme možné zájemce včetně Karviné,“ řekla Deníku Barbora Černá Dvořáková, mluvčí těžební společnosti OKD.

Zbavit se v letošním roce ztrátového golfového areálu je podle generálního ředitele OKD důležité. Jedno, zda prodejem, nebo uzavřením. Firma totiž podle slov Romana Sikory chce šetřit na technickou likvidaci posledního svého dosud fungujícího dolu, který se má uzavřít do poloviny roku 2026, kdy tak definitivně skončí éra těžby černého uhlí v Česku.