Z obou směrů při příjezdu do obce vítá řidiče velký panel s informací, že tento prostor je monitorován. Tato informace asi neodradí lehké ženy, kterých se tu dlouhodobě pohybuje osm až deset, ale cílí na muže, kteří tyto služby vyhledávají. Strážníci si od toho slibují, že to možná některé sexuchtivé jedince odradí a rozmyslí si, zda riskovat, že budou v intimní situaci s prostitutkou zachyceni na kamerovém záznamu.

Čtěte také

Ředitel Městské policie Karviná Petr Bičej v této souvislosti připomněl, že vyhláška o zákazu nabízení a poskytování sexuálních služeb na veřejných prostranstvích zakazuje nejen nabízení a poskytování sexuálních služeb na těchto prostranstvích, ale i jejich vyhledávání a využívání. „Chceme proto, aby řidiči, kteří takové služby vyhledávají, věděli, že můžou být u takové činnosti natočeni kamerami,“ dodal.

Zákazy nepomáhají

Zákazy, stále se opakující kontroly žen, které na několika místech na okraji Karviné a nedaleké Chotěbuzi nabízejí sexuální služby, jejich vykazování z místa ani pokutování dlouhodobě nepomáhají, proto muži zákona zkoušejí jinou cestu.

Co jiného jim také zbývá, když k tomu, aby mohli účinně potírat prostituci, nemají oporu v zákoně. „Prostitutky jsou obvykle ženy, které jsou registrované na úřadě práce, pobírají dávky hmotné nouze, a pokuta tedy nedává smysl. Na místě pokutu nezaplatí, takže dotyčnou nahlásíme na magistrát a věc se pak řeší ve správním řízení,“ říká šéf karvinských strážníků Petr Bičej a dodává, že vymahatelnost pokut u člověka, který pobírá sociální dávky, je prakticky nulová.

Novela zákona o hmotné nouzi strhávat pokuty z dávek neumožňuje. Zato pánové, klienti, prý zaplatí pokutu na místě. Je to pochopitelné, chtějí mít klid a žádné důkazy o tom, co dělají mimo pracoviště či rodinu.

Klienty jsou Poláci, přespolní i místní

Podle zkušeností strážníků, jejichž pracovní náplní je mimo jiné potírání a trestání prostituce i poptávky po sexu, je hodně klientů z Polska. Strážníci jsou už dnes díky moderní technice schopni sledovat místa, kam se prostitutky s klienty uchylují, tak, aby nebyli vidět a přitom měli kamerový záznam.

Často prý žasnou, že se muž v luxusním autě a značkovém obleku oddává sexu s prostitutkou v lese nebo jen pár metrů od hlavní silnice schovaný v autě za křovím. Spektrum zákazníkům je prý ale pestré. A zdaleka to nejsou jen Poláci. V loňském roce strážníci pokutovali například řidiče sanitky nebo taxikáře z Prahy. Přistižený klient prostitutky může na místě zaplatit až pět tisíc korun.

Strážníci už mají odpozorováno, kdy je v teritoriu lehkých žen největší frmol a v tuto dobu zde projíždějí. Vědí například, že „směna“ kněžkám lásky začíná během pracovního týdne po 14. hodině, kdy se rozjíždějí domů pracovníci místních dolů. Zájem o sexuální služby je ale i v podvečerních a večerních hodinách. Častými klienty jsou řidiči kamionů mířící na hraniční přechod do Chotěbuzi nebo na Slovensko.