„Je modernější, nerezový, dvířka jsou poháněna automaticky a je klimatizovaný,“ popsal novou „bedýnku“, do které kam matky mohou odložit dítě, o které se neumí postarat, Radek Jetelina z firmy MONTEL z Náměště nad Oslavou.

Oproti starému modelu se dvířka nového babyboxu neotvírají kličkou, ale tlačítkem. Po 15 vteřinách se dveře automaticky uzavřou s signál letí zdravotníkům na telefon. Na výměně karvinského babyboxu se Ludvík Hess, z jehož iniciativy se začala tato zařízení pro odložené novorozence před 15 letech instalovat, domluvil s vedením nemocnice.

Náklady na pořízení se hradí ze sponzorských darů, ale peněz není nikdy dost. I proto zakladatel babyboxů prosí o další příspěvky. „Potenciální regionální dárci nám zatím přislíbili sumu malou, takže pokryje jen část nákladů spojených se zřízením nového babyboxu,“ uvedl Ludvík Hess.

80 babyboxů a 223 zachráněných dětí

Aktuálně je v celé České republice 80 babyboxů, v okrese Karviná je druhý v Havířově, kde matky odložily v roce 2019 dvě děti. V Karviné to byly za 11 let tři – dvě děvčata a jeden chlapeček. V Ostravě se takto podařilo zachránit životy sedmi dětí. V regionu jsou babyboxy ještě v Třinci, Frýdku-Místku, Opavě, Novém Jičíně, Krnově a Jeseníku.

Za šestnáct let existence babyboxů pomohly tyto „bedýnky“ 223 dětem, z toho osmi letos. Otevření nového karvinského babyboxu proběhne v neděli 19. září 12 hodin, Do té doby bude ve zkušebním provozu.