Dům stojící osamoceně na dohled místního gymnázia, je ostuda už na první pohled. Dva vchody s původní, oprýskanou fasádou, jeden s novou, modrošedou. Byty sice mají nová plastová okna, satelity, ale podle nepořádku na malých balkonech a hlavně před budovou v ulici Na Vyhlídce z obou stran poznáte, že tady nebydlí příkladní nájemníci.

Nepořádek nadělají, ale společně ho uklidí

Své by o tom mohli vyprávět zaměstnanci technických služeb, který odtud odvážejí kontejnery s nepořádkem, kterého se nájemníci zbavují nepřijatelným stylem – věci, které nepotřebují, prostě vyhodí z okna.

Mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček říká, že velký úklid okolo domu provedli na konci loňského roku sami majitelé a nájemci bytů. „Technické služby jako všude jinde vyvážejí popelnice. Pokud však musí odvézt něco většího nebo udělat úklid kolem domů, tak to následně fakturují majitelem bytů, potažmo domů,“ vysvětlil.

Byty jsou soukromé, nepatří ani společnosti Heimstaden, ani městu či družstvu. Vchod 1233, ten s novou fasádou, patří manželské dvojici. Byty ve zbývajících dvou chodech patří soukromým osobám, ale také různým společnostem včetně realitní kanceláří z Karviné a Ostravy.

Město by dům rádo získalo

Protože okolní pozemky patří z velké části městu, je to perspektivní prostor, kde takovýto dům nemá místo. Podle mluvčího města se budoucnost tohoto objektu řeší. „Zástupci města se sešli s majiteli bytových jednotek v domech Na Vyhlídce a domluvili se na tom, že budou hledat různá řešení, jak by mohlo město domy od nich získat. Lokalitu Na Vyhlídce totiž považujeme za strategickou pro budoucí rozvoj města,“ řekl Lukáš Hudeček.

Ještě před 10 lety bylo kolem podobných obytných domů nejméně dvanáct, patnáct. Všechny ale majitel – tehdy společnost RPG, dnešní Heimstaden, nechal strhnout, a stejně postupovalo město, jemuž tu patřily dva tři domy s několika vchody.


Nahrává se anketa ...

Seznam zanedbaných budov, míst a území, které obyvatele města štvou, je redakce Deníku připravena rozšířit o vaše tipy. Pokud máte svůj návrh na ostudné či problémové místo v Karviné, pošlete nám svůj tip na e-mail: tomas.januszek@denik.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostudy Karviné, 5. díl: Obchod i hospoda U Cikánky. Dnes další vykradená ruina

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek