Od té doby, co školník v roce 2007 vyprovodil poslední žáky a zamkl za nimi vchod, budova někdejší Základní školy Žižkova v Karviné-Hranicích chátrá. Uplynulo už více než 15 let. Rok dva ještě část prostor využívala místní vysoká škola, autoškola nebo obecně prospěšná společnost UnikaCentrum. V roce 2017 koupily objekt i s okolními pozemky na okraji lesoparku Dubina Lázně Darkov, ovšem tehdy avizované „oživovací“ plány se dosud nerealizovaly a objekt je stále nevyužívaný.

Deník se v rámci série reportáží s názvem Ostudy města snažil zjistit, jaké má majitel s objektem plány do budoucna.

Základní škola s polským jazyken vyučovacím v Horní Suché.
Děti z polských škol zvládají češtinu lépe než ty české. Proč?

Krátce po koupi areálu bývalé školy v těsném sousedství Rehabilitačního sanatoria v Karviné-Hranicích vedení lázní tvrdilo, že by chtělo objekt přebudovat na hotelové bydlení pro lázeňské hosty samoplátce. Důvod? Ubytovací kapacita rehabilitačního sanatoria už údajně nestačila potřebám lázní. Budovu tehdy koupila pražská společnost WF Group, jejíž jednatelkou je generální ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi.

Roky slibů a budova je stále prázdná

Uběhlo sedm let, dveře do budovy jsou stále zavřené a na tehdejší plány zřejmě „sedá prach“. Nebo ne?

Mluvčí Lázní Darkov Miroslav Syrový Deníku na konci ledna potvrdil, že stále platí plán provozovat v objektu bývalé ZŠ Žižkova zdravotnicko-sociální služby.

Ilustrační snímek.
Loupež v Karviné. Maskovaný muž na kole s nožem měl dívku okrást o telefon

„V nejbližší době budeme na budově bývalé ZŠ Žižkova opravovat střechu a připravujeme další projekty - půjde o možné využití takzvaných brownfieldů. Obdobné to bude i s bývalou dětskou léčebnou v Historických lázních Darkov,“ prozradil mluvčí lázní, aniž sdělil další podrobnosti.

Připomněl, že lázně postupně opravují všechny své nemovitosti v Karviné. „Věnujeme se nyní prioritně Rehabilitačnímu sanatoriu v Karviné-Hranicích, poté se zaměříme na objekty v Historických lázních Darkov a ani budova bývalé ZŠ Žižkova nezůstane nevyužita. Nyní v areálu bývalé školy parkují zaměstnanci, tím jsme vyřešili problém s parkováním v protilehlém sídlišti,“ dodal mluvčí Lázní Darkov Miroslav Syrový.

ANKETA ČTENÁŘŮ


Nahrává se anketa ...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: VIDEO: Další důlní areál Karvinska mizí. Začal zásyp jámy závodu Dolu Darkov

Zdroj: Deník/Januszek Tomáš