Rotvajler zachráněný v Karviné musel být utracen. A právě tato informace vyvolala ostrou debatu na sociálních sítích, v níž diskutující kritizovali karvinské strážníky, kteří od hasičů psa převzali.

Strážníci však postupovali tak, jak jim nařizuje zákon – zraněného psa odvezli na prohlídku k veterináři. Ten zjistil, že zvíře má těžká zranění a trpí.

Záchrana psa v Karviné, listopad 2023.
Jako Robinson na pustém ostrově. Hasiči v Karviné zachraňovali psa z řeky Olše

„Pes měl tříštivou frakturu pánve, poškozenou močovou trubici, močil krev. Navíc trpěl ztrátou citlivosti dolních končetin, pravděpodobně z důvodu přerušení míchy,“ popsal pro Deník nejzávažnější zranění zachráněného zvířete David Oslizlok, karvinský veterinář, který jej prohlížel.

Co způsobilo zranění psa?

Vyloučil domněnku, že psa srazil vlak. „Zevní zranění na těle neměl. Jestli byl pes nalezen na ostrůvku pod mostem, soudil bych spíš na to, že z mostu spadl. Kdyby ho srazil vlak, byl by více zdevastovaný,“ tvrdí veterinář.

Pokud by strážníci nebo veterinář identifikovali psa podle údajů v čipu, které se psům implantují do podkoží, byl u prohlídky na veterinární klinice i majitel zvířete. Jenže ani veterinář čip na těle psa zraněného rotvailera nenašel. S ohledem na těžká zranění se proto rozhodl zvíře uspat.

Karviná, kovonský most, prosinec 2023.
Karviná: příští rok dopravní kolaps. Kovonský most půjde k zemi, postaví nový

Šéf Městské policie Karviná Petr Bičej řekl, že strážníci po převzetí od záchranářů zvíře neprodleně odvezli k veterináři. Jeho muži podle něj postupovali správně, vůči dehonestujícím komentářům na sociálních sítích, například proti tomu, že strážníci psa nechali utratit, se ohradil.

Vyjádření ředitele MP Karviná a veterináře k utracení psa

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

„Chtěl bych připomenout, že to ze zákona není možné. Pokud odchytáváme psa a je zraněný, vezeme ho ihned ke smluvnímu veterináři a ten rozhoduje o dalším postupu. Pokud jde o čip, ten nedohledala ani hlídka, ani veterinář. Říká, že s tím má zkušenosti, takže nám nezbývá, než mu věřit. Podle něj čip právě u rotvailerů může putovat tělem pod kůží,“ tvrdí Petr Bičej. Strážníci proto nevěděli, komu pes patří.

Na Masarykové náměstí ve Fryštátě se karvinský vánoční strom rozsvítil v neděli 3. prosince krátce před 17. hodinou.
VIDEO: Karviná rozsvítila vánoční strom. Mrzlo, ale náměstí bylo plné

Ve středu 6. prosince se šéf městské policie sešel s majitelem psa a celou věc spolu probrali. „Byl vstřícný. Vyjádřil jsem mu účast a celou záležitost jsme si vyříkali,“ dodal Bičej. K celému případu se také vyjádřil na facebokovém profilu Městské policie Karviná.