Od ledna do dubna tohoto roku pomohly zaměstnankyně Odboru sociálního karvinského magistrátu více než pěti stům seniorů s registrací na očkování proti nemoci COVID-19. Nejen těmto lidem teď karvinský magistrát nabídne pomoc s výměnou starých očkovacích certifikátů za nové. „Řada občanů nemá k dispozici počítač s tiskárnou a hlavně senioři neví, jak se k novému certifikátu dostat. Proto jsme se opět rozhodli podat jim pomocnou ruku. Seniorům s výměnou certifikátu pomůžeme přímo na magistrátu. Osoby mladší 65 let pak mohou navštívit pobočky Regionální knihovny Karviná,“ říká primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD).

Službu výměny certifikátů seniorům spustí karvinský magistrát v pondělí 14. června 2021. „K vyřízení výměny očkovacího certifikátu si budou muset senioři přinést původní certifikát, na kterém je ve spodní části umístěn QR kód. Po naskenování kódu se dostaneme k novému očkovacímu certifikátu, který příchozímu vytiskneme. Celá výměna jednoho certifikátu tak zabere jen pár minut,“ popisuje postup výměny mluvčí Karviné Lukáš Hudeček.

Nová aplikace o staré Karviné.
Jak vypadala Karviná v minulosti? Vše je možné vidět na nové mapové aplikaci

Samotná výměna očkovacích certifikátů bude probíhat na podatelně magistrátu v přízemí budovy „C“ (bývala Komerční banka). „Seniorům doporučujeme, aby si certifikáty přišli vyměnit v úterý nebo ve čtvrtek. Vyhnou se tak frontám na podatelně, jelikož během úředních dnů v pondělí a ve středu vyřizují občané na podatelně i jiné záležitosti,“ doplňuje mluvčí města Lukáš Hudeček.

Regionální knihovna Karviná již nyní nabízí občanům města možnost využít pro výměnu certifikátů počítače na svých pobočkách. „Zájemci o výměnu mají k dispozici počítač, kde se mohou přihlásit k webové stránce ocko.uzis.cz. Po zadání rodného čísla a čísla občanského průkazu obdrží žadatel o výměnu certifikátu SMS zprávu s kódem pro přihlášení do systému. Po přihlášení do systému si může certifikát stáhnout do počítače a poslat si na svůj email nebo za poplatek vytisknout na tiskárně knihovny. S přihlášením do systému naše pracovnice lidem pomáhají,“ říká ředitelka Regionální knihovny Karviná Martina Kukrechtová.