Na Rakušana a jeho štáb čekala už půl hodiny před ohlášeným začátkem zcela zaplněná hospoda, do dvou stovek lidí. Několik desítek lidí dokonce stálo po celou dobu venku a sledovalo debatu přes okna.

Dvouhodinový maraton otázek a odpovědí prokládaných pokřiky a nadávkami směrem k vicepremiérovi, pro něj byl pověstný „křest ohněm“. Publikum ho nešetřilo a někteří rozhořčení tazatelé chvílemi jakoby zapomínali, že mluví s členem vlády a nenadávají kolegovi, který podvádí v kartách.

Kaufland, Karviná, 22. ledna 2024.
V Kauflandu v Karviné a v Českém Těšíně zasahovali policisté kvůli vyhrůžkám

Před začátkem debaty předseda STAN hýřil nadšením, kolik lidí přišlo s poznámkou, že je tomu rád. Po jejím skončení Rakušan konstatoval, že debata byla nesmírně ostrá.

„Nic jiného jsem ale neočekával. Jestli si někdo myslel, že mě pár výkřiků z publika odradí, tak neodradí. V debatách budu pokračovat,“ dodal a zároveň přiznal, že počítal s tím, že vstupuje do prostředí, kde jsou lidé, kteří jej nevnímají příliš pozitivně.

Nezvyklý pohled na  „klidné“ komíny Liberty Ostrava.
Liberty stojí. Lepší vzduch? Nevím, možná je to jen pocit, říkají v Radvanicích

Proč se hned napoprvé vydal právě do Karviné, kde jeho hnutí nepatří mezi voliči k zrovna oblíbeným politickým subjektům (byť paradoxně Karviná má jediného poslance parlamentu právě z hnutí STAN a jejím Petr Letocha – pozn. aut.)?

„Zcela záměrně se chystám jet do měst, kde to od lidí schytáváme nejvíc. A mě zajímá, proč tomu právě v těchto místech je,“ řekl Rakušan po první debatě novinářům.

Nadávky do fašistů, pískot kvůli Ukrajině

Jeden z řečníků ocenil ministra za to, že do Karviné přijel a že k debatě pozval ne své příznivce, ale hlavně naslouchá i svým odpůrcům. První pískot a vášnivé reakce publika přišly s tématem války na Ukrajině.

Z pléna dokonce zaznělo osočení, že je Rakušan fašista. Průběh debaty natáčelo hned několik štábů včetně proruských webů, v publiku zaznělo hodně proruských názorů. Na přetřes přišel vývoj korupční kauzy Dozimetr, vládního úsporného balíčku, korespondenční volby, ceny elektřiny, probémy ostravské huti Liberty, rušení poboček České pošty nebo snížení valorizace důchodů.

Podívejte se na video z besedy

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Debata se postupem času tříštila a někteří jednotlivci pak řešili své osobní záležitosti. Vicepremiér, který se občerstvoval pivem, se snažil na všechny dotazy po celou dobu odpovídat. A to za situace, že na něj někteří řečníci, lehce posilnění alkoholem pokřikovali, tykali mu a několikrát padlo i oslovení „ty vole!“.

I když atmosféra byla chvílemi velmi napjatá až výbušná, k žádnému incidentu nedošlo a ministrova ochranka zasahovat nemusela. Oficiální část debaty skončila po 150 minutách, poté předseda hnutí STAN odpovídal na dotazy individuálně.

Proč právě Karviná?

Karvinský poslanec za STAN Petr Letocha, který debatu osobně sledoval, přiznává, že sám neví, proč byla jako první zastávka Rakušanovy tour vybrána právě Karviná. Projekt Debaty bez cenzury vysvětluje jako změnu strategie komunikace hnutí STAN, jež je součástí vládnoucí koalice SPOLU, kterou tvoří ještě ODS, KDU-ČSL, Piráti a TOP 09.

„Identifikovali jsme, že hlavní slabinou vlády je komunikace. Proto se vytipovalo deset míst, kde má koalice SPOLU nejhorší volební výsledky a tam se předseda našeho hnutí vydá mezi lidi,“ vysvětlil Letocha.

Programově řízený marketing

Byť to předseda hnutí STAN otevřeně nepřizná, v pondělí zahájená série Debat bez cenzury, je jakousi generálkou na předvolební kampaň, která jej čeká především v příštím roce. Především zkouší, zda je možné získat voliče v regionech, kde STAN podle výsledků z předchozích let příliš neboduje. A evidentně se inspiroval u Miloše Zemana, který před lety objížděl republiku v autobuse Zemák, a obdobné know how zvolil také Andrej Babiš, který za brázdil české, moravské země i Slezsko v obytném autě.

Na rozdíl od výše jmenovaných pánů se Vít Rakušan odhodlal předstoupit před své odpůrce, než že by zamířil tam, kde má on a jeho hnutí řady příznivců. Změnu strategie v komunikaci zahájil Rakušan před prá dny zveřejněním videa, ve kterém vybízí k lepší komunikaci vlády s lidmi a kriticky se otřel o premiéra Petra Fialu. Vicepremiér za to minulý týden kritiku od koaličních partnerů.

Liberty Ostrava - hlavní brána, 17. ledna 2024, Ostrava.
Zlomek zaměstnanců Liberty se vrací do práce. Jak vypadá jednání huti s Tamehem

Změna komunikace STAN, jak sérii debat Rakušan na svých stránkách oficiálně nazývá, je každopádně promyšlený marketingový tah, jehož cílem je oslovit co největší množství lidí na sociálních sítích. Důkazem je mimo jiné on-line vysílání celé pondělní debaty, fotografie na sociálních sítích a komentáře s dojmy po skončení akce.

Příští pondělí bude předseda STAN debatovat v Mostu, pak ještě vyrazí do České Lípy, Vyškova, Přerova, Ústí nad Labem a Havířova.

K TÉMATU

Co na to místní politici

Deník oslovil zástupce ostatních politických subjektů zastoupených v karvinském zastupitelstvu ještě před začátkem debaty. Většina místních politiků byla k této akci hnutí STAN shovívavá.

„Nevím, jestli si pan ministr nedělá předvolební kampaň. Možná chce v tomto regionu získat více příznivců,“ nechal se slyšet předseda místní organizace hnutí ANO v Karviné Richard Oleownik.

Vít Rakušan se brání se označení této své kampaně jako politické „píár“. „Já oponuji. Toto je politická práce,“ tvrdí předseda hnutí STAN.

Také šéf karvinské místní organizace ODS, která je součástí koalice SPOLU, Hynek Orság byl zvědav, jak debaty budou vypadat. „Rád si to poslechnu. Nicméně v rámci pětikoalice nikdo nikomu nenastavuje mantinely, jak má jednat, jak se prezentovat, takže já v tom problém nevidím,“ řekl Orság.

Podobně reagoval náměstek karvinského primátora Vladimír Kolek (ANO) i primátor Jan Wolf (SOC DEM). „Jsem přesvědčen, že v dnešní demokratické společnosti může pan ministr svobodně debatovat kde chce. Návštěva mi v žádném případě nevadí, přítomen však nebudu,“ vzkázal přes mluvčího magistrátu Jan Wolf.

Karvinský radní a náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO) vidí ve zmíněné sérii debat ministra vnitra start ‚nějaké kampaně k něčemu‘. „Ministr tím rozhodně dokazuje to, že se pětikoalice trhá a STAN jede ‚na vlastní triko‘,“ řekl Gebauer. Podle něj budou tyto besedy do jisté míry trochu ‚divadýlkem’.

Levicové Karvinsko

Předseda hnutí STAN je po Andreji Babišovi druhým vládním politikem, který se vydal do Karviné a předstoupil před „obyčejný lid“, navíc v hospodě. Před ním to udělal Andrej Babiš v roce 2017. Místními voliči oblíbený Miloš Zeman několikrát pronášel své bonmoty a děkovné řeči za volební hlasy na náměstí.

Karvinsko obecně bylo v minulých dvou dekádách baštou levicových stran. Tak to zůstalo už jen v Karviné a nedalekém Bohumíně, kde vládne SOCDEM, v Karviné v koalici s hnutím ANO. Pravicové strany ve městech na Karvinsku dlouhodobě paběrkují. Jedinou výjimkou je momentálně Český Těšín, kde je místostarosta z ODS 1. zástupcem starosty.