Důvod? Ve škole v Karviné se objevily štěnice, a proto hygienici nařídili deratizaci celé školy. Informace stejného znění je na webových stránkách školy a informaci o výskytu nákazy potvrdil Deníku i mluvčí města Lukáš Hudeček.

„Máme potvrzeno, že na ZŠ Prameny bude provedena deratizace, která se bude během března opakovat,“ uvedl mluvčí karvinského magistrátu.

Dva z obviněných u odvolacího soudu v Ostravě - vlevo Zdeněk G., vpravo Martin P.
Podle nového posudku byla cena soch na Karvinsku nižší. Hraje se o menší tresty

Ředitelka ZŠ Prameny v Karviné Dagmar Czinege výskyt hmyzu v prostorách školy potvrdila s tím, že o problémech informovala hygienickou stanici už v úterý. Její pracovníci prý doporučili kontaktovat odbornou firmu, která provede monitoring a vyhodnotí, zda je zapotřebí provést zásah.

Deratizace a hygienici v akci 

„Po prohlídce, kterou provedli pracovníci specializované firmy, začne v odpoledních hodinách deratizace školních prostor,“ řekla Deníku ve středu odpoledne ředitelka ZŠ Prameny.

Podle neoficiálních informací se tento hmyz dostal do školy od dětí z Dětského domova Srdce v Karviné-Vydmuchově. Ředitel DD Srdce Milan Harant tuto informaci popřel s tím, že kontrolní monitoring profesionální firmou, který proběhl 23. února, nákazu v domově neprokázal.

„Není nám známo objektivní hledisko, jak prokázat odkud „dotyčná štěnice“ pochází a/nebo odkud byla donesena. Veškeré postupy v oblasti hygienických rizik jsou řešeny v souladu s obecnou normou pracovníky odborné firmy. Postup je konzultován a případně kontrolován ze strany příslušných pracovníků Krajské hygienické stanice v Ostravě,“ dodal Harant.

Dodal také, že v domově se deratizace provádí každoročně dle plánu a dohodnutých termínů odbornou firmou. „Odborná firma v letošním roce provedla lokální dezinsekci dne 31. ledna, následný postřik provedla 14. února s termínem kontroly 29. února,“ dodal ředitel DD Srdce v Karviné.

Místo nehody. Foto se souhlasem HZS MSK
VIDEO: Tragédie na Rudné. Opilý řidič zavinil smrt, pak se z místa snažil utéct

Že se nákaza štěnicemi nikde kromě ZŠ Prameny neukázala, potvrdil ve středu mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Aleš Kotrla. „Telefonicky jsme ověřovali u ředitelek ZŠ Školská a ZŠ U Lesa, že na jejich školách výskyt štěnic není," řekl Kotrla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostudy Karviné, 1. díl: Bývalá chátrající ZŠ Žižkova. Kdy objekt zase ožije

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek