Těžební společnost OKD mění motor těžního zařízení na dosud posledním činném dole ostravsko-karvinského uhelného revíru. Lokalita sever Dolu ČSM ve Stonavě se dočkala renovace původního zařízení, které slouží nepřetržitě od roku 1972.

„Za ty roky, při průměrném provozu dvanáct hodin denně to dělá více než dvě stě tisíc hodin v činnosti,“ vypočítal technik OKD Vlastimil Drobiš, který byl pověřený dozorem nad výměnou motoru. Ten už kromě značného opotřebení potřeboval renovaci i kvůli izolaci. „Měli jsme problémy s izolačním stavem. Při změně počasí a nárůstu vlhkosti izolace vlhkost nasála a hrozilo, že dojde k přebití elektrického náboje a poškození motoru. Nejhorší scénář mohl být, že by došlo ke zkratu vinutí a tím k vyhoření celé elektro části.“ zdůraznil.

Fotogalerie: Důl ČSM - poslední činná šachta v Česku slaví 55 let, prosinec 2023

Výměna renovovaného motoru začala v úterý, kdy technici vyzdvihli patnáct tun těžký rotor do desátého patra skipové těžní věže Dolu ČSM. Vysazení trvalo zhruba půl hodinu. Ve středu pak přišlo na řadu osazení statorové části motoru. Celková kompletace zabere zhruba čtrnáct dnů. Oprava stála 10 milionů korun a společnost OKD chce na Dole ČSM těžit do roku 2026.