Z iniciativy obcí a měst vzniká v Česku každým rokem řada zajímavých projektů a aktivit v environmentální oblasti – ať už se zabývají využitím místních zdrojů, úsporami energií, obnovitelnými zdroji nebo technologiemi šetrnými k životnímu prostředí.

Skupina ČSOB tyto projekty a aktivity dlouhodobě podporuje. Proto již podruhé vyhlásila ve spolupráci s mediálním domem Economia soutěž Zelená obec roku se záměrem představit udržitelné fungování obcí v environmentální oblasti a současně přispět k jejich dalšímu rozvoji.

Vítězi druhého ročníku soutěže Zelená obec roku se staly Černovice z okresu Pelhřimov a Kamýk nad Vltavou z příbramského okresu.

V kategorii Sociální počin roku získalo ocenění statutární město Karviná za jeho podíl v projektu Radibudky, který komise ohodnotila jako inspirativní počin podporující komunitní sounáležitost v obci.

Slavnostní vyhlášení se konalo v rámci konference Udržitelná budoucnost obcí, kde cenu za Karvinou převzal náměstek primátora Karviné a jeden z duchovních otců myšlenky Radibudek Radim Slíva (nestr. za SOCDEM).

„Máme obrovskou radost. Projekt Radibudky.cz vznikl proto, aby se potkávali senioři, rodiny, mladí lidé a tím zaplnili svůj volný čas a pomohli ptactvu. Za čtyři roky fungování projektu jsme postavili už více než 400 budek a je moc hezké sledovat, jak se ptactvo v našich budkách zabydluje a vyvádí své mladé. Velké poděkování patří celému skvělému týmu Radibudky.cz a také Odboru školství a rozvoje, Odboru komunálních služeb a Odboru stavebnímu a životního prostředí magistrátu,“ prozradil Radim Slíva.

Vítězové soutěže Zelená obec roku 2024

Nad 1000 obyvatel: 1. místo Černovice, 2. místo Bohumín, 3. místo Blažovice

Do 1000 obyvatel: 1. místo Kamýk nad Vltavou, 2. místo Litultovice, 3. místo Němčovice

Speciální počin roku: Karviná