Na sociálních sítích se pak po zveřejnění zprávy začaly objevovat i nesouhlasné názory některých obyvatel, protože 5G údajně může mít i negativní následky na lidské zdraví.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že připravuje plán, jak v Česku zavádět nejrychlejší mobilní sítě páté generace. Nejprve bude vybráno k testování jedno středně velké město, které má být za rok kompletně sítí 5G pokryto. Ministerstvo na něm chce ukázat, jaké možnosti síť páté generace nabízí,“ vysvětluje mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček.

Ilustrační foto.
Mladou ženu po pádu z okna transportoval vrtulník do nemocnice

„Myslíme si, že Karviná je vhodným městem pro testovací provoz mobilní sítě páté generace. Ve městě sídlí fakulta Slezské univerzity v Opavě, do Lázní Darkov jezdí pacienti z celého světa a na území města má své výrobní prostory řada zahraničních firem. Jako jeden z nejdůležitějších efektů vidíme zlepšení image Karviné spojením se statutem pilotního města testujícího 5G,“ říká náměstek primátora Lukáš Raszyk (ČSSD).

Zajímavá zpráva vzbudila různorodé ohlasy, někteří pisatelé na sociálních sítích poukazují na údajné možné negativní dopady na lidské zdraví, které 5G může přinést. Co zjistil Deník?

Ilustrační foto.
V Českém Těšíně roste počet krádeží kol, strážníci s tím bojují

„Plné rozvinutí 5G sítí znamená výhledově skokový nárůst vysílačů. Vysoké přenosové rychlosti totiž fungují jen na velmi krátkou vzdálenost a špatně se šíří v budovách. Nebezpečí pro zdraví tak představuje vystavení se tzv. elektromagnetické frekvenci (EMF). Dle některých spekulací se pak u citlivějších osob může vyvinout syndrom elektromagnetické hypersenzivity s příznaky v podobě silných bolestí hlavy, ospalosti nebo celkové únavy. Toto téma je jistě zajímavé, ale je potřeba ho sledovat trošku realisticky a minimálně si počkat na výsledky nezávislých studií věhlasných světových univerzit. Nebezpečí negativního vlivu 5G sítí na lidské zdraví tak v tuto chvíli není podloženo ničím konkrétním,“ píše se k tématu například na webu alza.cz.