„Nová expozice reflektuje dějiny všech původně samotných měst a obcí, které tvoří současnou Karvinou. Tedy Fryštát, Karvinou, Ráj, Darkov a Staré Město.

Návštěvník prochází jednotlivými tématickými celky, které přibližující středověký Fryštát, církevní vývoj a zaniklé i současné sakrální objekty na území města, řemeslnou a cechovní tradici, zdejší šlechtu, především pak významný rod Larisch-Mönnich.

Jeho členové se neodmyslitelně zapsali do dějin města i širšího regionu,“ uvedl David Pindur, zástupce ředitele Muzea Těšínska. V muzeu nezapomněli ani na slavné hornické i další průmyslové tradice, zdravotnictví a lázeňství, školství, bohatý spolkový a společenský život v minulosti a mnohá další témata.

„Jako chronologický mezník byla stanovena léta 1948 – 1949, kdy vznikl sloučením původně samostatných měst a obcí nový sídelní celek s jednotným názvem Karviná,“ upozornil Pindur. Na výstavě si můžete prohlédnout i dosud nikdy a nikde nevystavené věci ze sbírek Muzea Těšínska i soukromých osob.

„Například středověké a raně novověké nálezy z archeologických výzkumů ve Fryštátě, dosud nejstarší známé podrobnější kartografické vyobrazení Fryštátu a okolí z roku 1677, liturgické předměty ze zaniklého farního kostela sv. Jindřicha v Karviné – tzv. Nového kostela, barokní votivní dary vztahující se k milostnému obrazu P. Marie Fryštátské, části mobiliáře zaniklých zámků Solca a Ráj, kamenný erb Larisch-Mönnichů, dobové hornické uniformy a jejich doplňky, hornický oltář sv. Barbory, originální předměty z původních jodobromových lázní Darkov a další,“ upozornil David Pindur.

K lákadlům jistě patří i stoletý – a přesto stále funkční – klavírový orchestrion značky Dalibor s nabídkou 8 písní. U příležitosti otevření expozice vydalo Muzeum Těšínska sérii přestisků 6 dobových pohlednic ze svých sbírek s tematikou Fryštátu, Karviné, Darkova, Ráje, Starého Města a Louk. „Doufáme, že potěší nejen sběratele ale i všechny rodáky a místní patrioty,“ zakončil Pindur.