Po dvouletém vyjednávání města s majitelem pozemku v Karviné-Darkově – firmou Asental – se oblíbená lokalita tzv. Karvinského moře, dříve užívaného jako Darkovské moře, oficiálně otevřela veřejnosti.

Díky tomu byly v prostorách nové rekreační zóny před pár dny nainstalovány odpadkové koše, kontejner a mobilní toalety. Podle vedení města by v okolí vodní plochy měl v budoucnu vzniknout podobný areál jako na nedaleké Olešné.

„Karvinské moře je krásná lokalita, která bohužel městu nepatří. Nám se ale s majitelem podařilo uzavřít jednoduchou nájemní smlouvu, v rámci které chceme tuto lokalitu zpřístupnit veřejnosti. Chceme také využít dotační zdroje a vyprojektovat zde stezku pro cyklisty a bruslaře, podobně, jak to funguje na Olešné,“ přiblížil primátor Karviné Jan Wolf.

Lokalita Karvinského moře by podle nových správců měla zůstat co nejvíce přírodní.Lokalita Karvinského moře by podle nových správců měla zůstat co nejvíce přírodní.Zdroj: Deník / Pavla Krůčková

Podle společnosti STaRS Karviná, která je novým správcem areály, by zde postupně měly vzniknout také písečná pláž či zabudovaná lehátka.

Útočník s nožem. Ilustrační foto.
Hádka dvou mužů na ulici vyvrcholila bodnutím do hrudníku

„Prozatím jsme prostředí kolem jezera uklidili, vyčistili, posekali jsme trávu a nainstalovali odpadkové koše a mobilní WC. Teď musíme sestavit tým lidí, který s projektanty připraví rozvojový plán celého prostředí. Naším zájmem je, aby toto místo zůstalo co nejvíc přírodní,“ naznačil ředitel společnosti STaRS Karviná Petr Dyszkiewicz.

Dodal, že nově se bude u Karvinského moře hlídat i kvalita vody a informace o jejím stavu budou zveřejňovány na tabuli nainstalované u břehu.

Chybí už jen přechod

Lokalita Karvinského moře by podle nových správců měla zůstat co nejvíce přírodní.Lokalita Karvinského moře by podle nových správců měla zůstat co nejvíce přírodní.Zdroj: Deník / Pavla KrůčkováNovinky na březích darkovského jezera, především pak posekanou trávu a všudypřítomný pořádek, vítají podle vlastních slov rekreanti i zdejší rybáři. Podle řady z nich však ještě na přilehlé silnici chybí bezpečný přechod pro chodce.

„Koše i mobilní záchodky jsou super. Konečně se ta naše „prasátka“ kolem nebudou moci vymlouvat, že neměla kam odpadky vyhodit. Jen by jich mohlo do budoucna ještě přibýt – hlavně tedy záchodků, které jsou prozatím, co vím, pouze u hlavního břehu,“ svěřil se jeden z místních rekreantů.

„A taky by mohl přes rychlou cestu, která moře odděluje od parkoviště u darkovského mostu, vzniknout nějaký přechod. Ve špičce se tam trousí houfy lidí a není to zrovna dvakrát bezpečné,“ doplnil.

Ilustrační snímek.
V Havířově vyhlásili soutěž o permanentky na koupaliště
Orlované nechtějí, aby se úroveň jejich života snižovala. Aktuálně bojují i za zachování nemocnice.
Výsledky průzkumu zvedly starosty ze židlí