Upozorňují na následky, které bude mít rozhodnutí stěhovat orlovskou ortopedii do nemocnice v Havířově. Podle vyjádření karvinských zdravotníků hrozí, že zde bude destabilizovaná nemocnice, která mj. přijde také o akreditace ku vzdělávání mladých lékařů.

„Lékaři bez atestací budou odcházet a noví nebudou přicházet. Budeme jediná nemocnice zřizovaná krajem bez akreditací. Už nyní tak hrozí odchod tří anesteziologů, což bude znamenat konec operativy v nemocnici,“ píší mj. zástupci karvinské nemocnice mj. v dopise.

O co jde? V rámci tzv. restrukturalizace krajských nemocnic kraj rozhodl o přesunu lůžkových oddělení z orlovské části špitálu do Karviné, potažmo do nyní již samostatné nemocnice v Havířově. K udržení výše zmíněné akreditace je potřeba, aby v nemocnici působil určitý počet oborů s operativou. Zmíněná ortopedie se původně měla stěhovat z Orlové do Karviné. Jenže tamní primář a jeho kolektiv se před několika dny nakonec rozhodli pro Havířov a kraj jim na to kývl.

„Kroky potřebné pro přesun do nemocnice v Karviné by znamenalo razantní personální kroky na oddělení ortopedie, což by značně destabilizovalo celý tým. Na prvním místě je pacient. A ten musí dostat lékařskou péči co nejdříve a ve stabilním kolektivu,“ vysvětluje rozhodnutí mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Samotný primář ortopedie Tomáš Knybel v médiích označoval podmínky pro operativu a další práci jeho týmu v Karviné za provizorní a ty v Havířově za vhodnější a lepší. Co na to zástupci nemocnice v Karviné?

„Všichni jsme intenzivně pracovali na tom, aby se ortopedie mohla do Karviné přesunout. Pan primář si vybral variantu, která splňovala všechny jeho požadavky. Dvě samostatné stanice, aspetická a septická, pokoje pro pacienty se sociálním zařízením, nadstandartní pokoje, JIP ve správě ortopedie, moderní operační sály, dospávací pokoje pro pacienty, vše ideálně v 1. patře. Bylo tedy vyhověno všem jeho požadavkům, na úkor ostatních oddělení. Všechna tato naše práce byla zbytečná?“ říkají zástupci NsP Karviná-Ráj.

„Jednou z variant je, že by se elektivní výkony operovaly v Havířově a akutní traumata na malém oddělení v Karviné. Situace vyvolaná primářem ortopedie je ovšem čerstvá, kraj jako zřizovatel zvažuje všechny možnosti tak, aby zajistil stabilní a kvalitní péči pacientům,“ vysvětluje dále mluvčí kraje.

A zmíněná ztráta akreditací pro Karvinou? „O akreditacích samozřejmě víme a aktivně řešíme situaci, aby lékaři v předatestační přípravě zůstali na oddělení ARO nyní i do budoucna,“ zní další vyjádření kraje, který ale nesdělil, jak by to s akreditací ku vzdělávání mladých lékařů v Karviné mělo být do budoucna.

Odchod ortopedie pak podle karvinských zdravotníků bude znamenat i výrazný zásah do ekonomiky nemocnice, kvůli ztrátě ortopedického oboru přijde nemocnice o možnost kladného stanoviska přístrojové komise ku získání magnetické rezonance. A hrozí i další personální problémy.

„Odchod stávajících zaměstnanců z důvodů nestability nemocnice a postupné likvidace různých oborů. Nejprve v minulosti ORL, nyní ortopedie. Z důvodu nejisté budoucnosti se nemocnice stane neatraktivní pro nové zaměstnance. Všichni vnímají, že se postupně obory stěhují do nemocnice v Havířově,“ píší dále v otevřeném dopise zástupci NsP Karviná-Ráj.