„Makáme,“ hlásí na konci dubna hlavní cvičitelka Petra Havrlantová. Při nácviku se v tělocvičně ZŠ Majakovského v Karviné scházejí od října loňského roku.

Pilují skladbu Babí léto, která je určená pro ženy a seniorky autorek Sadílkové a Kosíkové. Cvičebním náčiním je deštník. Proč deštník? Ve skladbě zazní účelově písničky o dešti.

„Myslím, že nám to jde dobře. Ještě máme pár týdnů, bude to dobré,“ míní spokojeně hlavní cvičitelka. Dodává, že důležité bude se dobře secvičit ve větších celcích, což trénují ve Frýdlantu nad Ostravicí a v Ostravě. Tam už cvičí najednou 72 žen.

Společnost ČEZ oznámila, že v Dětmarovicích skončí výroba tepla z uhlí. Nová teplárna bude spalovat biomasu a zemní plyn.
Doba uhelná končí, v Dětmarovicích vyroste nová teplárna, původní komíny zmizí

Karvinský Sokol ale nemá pouze osm členek, které pojedou na Slet. „Je nás víc, ale jiné holky cvičí jógu. Ty se ale na slet mohou podívat pouze jako divačky,“ říká s úsměvem Havrlantová.

Vztah k odkazu Sokola se dědí

Stejně jako například zahrádkáři včelaři či jiné spolky, poptávají i sokolové nové členy. Petlachová přiznává, že mladí, kteří by si chtěli utužovat tělo cvičením tak, jako jejich předkové, se do Sokola zrovna nehrnou. A tak jednou z cest je „zásobování“ řad spolku z vlastních zdrojů a „sokolských“ rodin. Takto naučila své děti k lásce k pohybu v Sokolu například právě Anna Kortová z Orlové. „S námi tady cvičí moje osmnáctiletá dcera Lenka. Syn Marek zase cvičí s muži v Ostravě,“ říká Kortová s tím, že její děti měly osud zvaný Sokol dán již od kolébky.

Černouhelný důl ČSM Sever, 18. dubna 2024, Stonava.
Inženýři z „bílé“ medicínské branže propadli industriálu a fárali i do dolu

„Dceru jsem vozila na secvičnou už v kočárku, později vždy pobíhala po tělocvičně, takže pro ní je to známé prostředí. Že bude sokolkou, bylo jaksi automatické,“ říká s úsměvem Anna Kortová.

Jak už bylo napsáno, muži ze Sokolské župy Beskydské Jana Čapka se na slet secvičují v Ostravě. „Naši muži nacvičují spolu se cvičenci z Opavy, Frýdlantu a Ostravy skladbu „Před kamerou“. Celou skladbu, jejímiž autory jsou Trávníček, Matura a Čudlý, doprovází filmové melodie Dudácké skupiny Dropkicks Murphys a Cimbal Brothers. Vedoucím cvičitelem je župní náčelník Miroslav Kupča,“ prozradila bývalá členka karvinského Sokola Marcela Bořutová.