A to přesto, že žádost včetně všech potřebných dokumentů předali úředníkům podle jejich požadavků a včas. Řada lidí se tak může ocitnout v situaci, že po odchodu do penze zůstane několik měsíců zcela bez příjmu.

Své o tom ví paní Barbara Glacová z Českého Těšína-Stanislavic, která se ve výše popisované situaci ocitla. Na vyrozumění o stanovení důchodu čekala více než sedm měsíců. I proto se v mezičase obrátila na média a sdílela svůj příběh.

Základní škola s polským jazyken vyučovacím v Horní Suché.
Děti z polských škol zvládají češtinu lépe než ty české. Proč?

Protože pracovala ve školské organizaci a smlouva jí končila dva měsíce před nástupem do starobního důchodu, rozhodla se dva měsíce překlenout předčasným důchodem. Na odchod na penzi se však v předstihu připravovala a už v listopadu 2022 u okresní pobočky České správy sociálního zabezpečení v Karviné (ČSSZ) požádala o důchod. Ten jí byl přiznán v březnu následujícího roku.

„Pracovní poměr jsem ukončila k 30. červnu 2023. O uvolnění jsem zažádala osobně už v květnu 2023 na ČSSZ v Karviné, a to od data 1. července 2023. Bylo mi sděleno, že obdržím nové vyrozumění a peníze na účet. Od té doby čekám,“ řekla Deníku Barbara Glacová počátkem února.

Trenér Karviné Juraj Jarábek nemůže být se vstupem do ligového jara spokojený. Co předvedou jeho svěřenci v neděli doma proti Slavii?
Trenér Karviné Jarábek mluvil po debaklu s Pardubicemi o vraždách. Co Slavia?

To začínal osmý měsíc od doby, kdy se oficiálně stala penzistkou. „Je to nepříjemné, když jste bez prostředků a úřad s vámi nekomunikuje. Všechno jsem urgovala přímo u ČSSZ v Praze, a na všechno jsem dostala odpovědi, že je vše v řešení. Hrozně se to všechno vleče. Naštěstí nejsem v situaci, že bych trpěla hlady, mám manžela a nějaké úspory. Ale určitě se najdou lidí, kteří to takto nemají a ty bych chtěla upozornit, že podobná situace může nastat, ať na to jsou připraveni,“ varuje paní Barbara budoucí žadatele o důchod.

Problémy mohou potkat i další seniory

Žena ze Stanislavic bezpochyby není jediná, koho se průtahy v úředním vyřizování starobního důchodu dotkly. Není tajemstvím, že dlouhé vyřizování důchodů má na svědomí skoro 100 tisíc žádostí o předčasný starobní důchod, které loni dorazily na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). I proto ČSSZ nestíhala žádosti vyřizovat včas, na přiznání se čekalo půl roku i déle.

Před pár dny to v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil šéf ČSSZ František Boháček. Řekl, že obecná lhůta na vyřízení žádosti o důchod je 90 dní. Zároveň upřesnil, že je to čistá doba řízení, a pokud lidé dostanou důchod později, neznamená to, že nebyla dodržena.

Vzpomínkový akt na oběti důlního neštěstí v Doubravě v roce 1949.  13. 2. 2024
Neštěstí v Dole Doubrava před 75 lety. Vzpomínka na oběti

„Nepočítá se do ní totiž například období, kdy došetřujeme některé skutečnosti u zaměstnavatelů. Je to velmi častá situace, kdy žadatel o důchod ještě pracuje, a my musíme došetřit u zaměstnavatele doby důchodového pojištění, které dotyčný ještě získá do okamžiku termínu přiznání důchodu. To trvá obvykle deset dní, které se do zákonné lhůty nezahrnují,“ řekl v rozhovoru pro HN šéf České správy sociálního zabezpečení. „Cílíme na to, abychom na konci roku žádosti vyřizovali do dvou měsíců,“ dodal Boháček.

Lejstro už dorazilo

A jak tom je aktuálně paní Barbara? Zdá se, že ledy se pohnuly. Přestože mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí coby orgánu nadřízeného ČSSZ, na dotazy Deníku k tomuto konkrétnímu případu do uzávěrky článku neodpověděl, před pár dny dostala Barbara Glacová dopis z ČSSZ s rozhodnutím o výši starobního důchodu.

„Peníze sice ještě nedorazily, ale alespoň něco se hnulo,“ oznámila radostně s nadějí, že během několika dnů bude vše dořešeno a tak, jak má být.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Toto je TOP 5 základek Karvinska, kde žáci nejlépe zvládli přijímačky na střední

Zdroj: Deník/Kateřina Součková