Dopravní policisté i v Moravskoslezském kraji pravidelně provádějí namátkové kontroly vozidel. Řeší se například váha automobilu, rozměry, technický stav, případný alkohol a další. Méně časté jsou ale testy emisních norem. Takové provedli v minulém týdnu moravskoslezští dopravní policisté na Karvinsku a byli nemile překvapení.

„Z celkově devíti zkontrolovaných vozidel nevyhovělo pět,“ uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

„Vozidla policisté náhodně vybírali v běžném provozu a také po odjezdu ze stanice technické kontroly na Karvinsku. Hlídka stahovala různé typy automobilů a předávala je kolegům na stanovišti. Jedno z vozidel vyjelo ze stanice technické kontroly s takzvaně čerstvým certifikátem a kromě nadlimitních emisí policisté zjistili, že má i poškozené čelní sklo,“ přiblížila Štětínská.

Přitom už překročení emisních limitů je klasifikováno jako vážná závada. „Policisté všem řidičům vyhotovili doklad o provedené silniční kontrole a omezili technickou způsobilost vozidla na třicet dní. Dále policisté uložili řidičům za přestupek pokutu na místě ve výši tisíc pět set korun a oznámili i dva provozovatele správnímu orgánu. Nahlášena byla i stanice technické kontroly, ze které vyjelo vozidlo se zjevnou závadou,“ uzavřela mluvčí moravskoslezských dopravních policistů.

Kontrola emisí není až tak obvyklá. Policisté ji provádějí ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu. I proto je pravidelnost takových kontrol dost omezená. Jak ale uvedla mluvčí, moravskoslezští policisté budou v těchto akcích i v budoucnu pokračovat.