Kromě zdobení vánočního stromu, zpěvu koled a vánočních písní byla největší atrakcí jízda vánočně nazdobeným a osvětleným vlakem, který zájemce svezl do Petrovic a zpátky. To vše díky lidem ze Slezského železničního spolku, který takové jízdy pořádá.

Zájem byl obrovský, a těšili se nejen děti, ale i dospělí. „Bylo to opravdu retro. Takovými vlaky jsem jezdila jako malá s rodiči za babičkou do Znojma,“ svěřila se paní Milada.

Česko zpívá koledy v Havířově, 13. 12. 2023.
OBRAZEM: Česko zpívá koledy v Havířově. Zpívalo se ve Vánočním městečku

Jízda po původní trase odbočky Košicko-bohumínské dráhy z Petrovic do Fryštátu je unikátní. Sledovat známá místa z vlaku totiž normálně není možné, protože běžné vlaky tudy nejezdí. Historickým vlakem také přijelo do Karviné betlémské světlo, které si každý, kdo chtěl, mohl připálit a odnést domů.

Členové spolku S.O.S. Karviná, který před lety odkoupil díky veřejné sbírce budovu fryštátského nádraží od Správy železnic, plánují budovu opravit a vybudovat v ní komunitní centrum a malé muzeum. Předvánoční setkání na tomto místě pořádali podruhé a i tentokrát připravili drobné občerstvení, nazdobili vánoční strom a společně zpívali koledy.