Ve víkendových volbách obhájili mandát Josef Bělica a Andrea Babišová (ona ANO) a nováčkem v poslanecké lavici bude Petr Letocha z koalice Pitáti a Starostové.

Bělica je prý spokojen

Poslanců za ANO z Moravskoslezského kraje je deset stejně jako dosud. Jen karvinské „buňce“ jeden ubyl. „Obhájili jsme, máme stejný počet poslanců, je to dobré. Výsledek ANO v Moravskoslezském kraji podle mne ukazuje, že svou práci děláme dobře,“ okomentoval výsledky voleb havířovský primátor Josef Bělica, který byl na kandidátce na čtvrtém místě.

Mile ho prý překvapil výsledek Ano na republikové úrovni . Máme 72 poslanců. To jsem nečekal. Já jsem spokojený,“ tvrdí Bělica. Na téma složení noví vlády se vyjadřovat nechce. „Nic o tom nevím. Nebyl jsme ani v Praze, ale ve štábu tady v Moravskoslezském kraji,“ dodal.

Babišovou těší podpora starostů

Bělicovou kolegyní v parlamentních lavicích bude po další čtyři roky bohumínská zastupitelka Andrea Babišová, která také hájí barvy ANO.

„Vzhledem ke své čtyřleté práci v rámci Moravskoslezského kraje jsem velice potěšena, že se mi podařilo mandát obhájit. Jsem ráda za to, že jsem v oblasti Karvinska, kde působím a žiji, měla velkou podporu napříč politickým spektrem mezi starosty našich obcí. A jsem tedy ráda i za ně, protože naše spolupráce tak bude pokračovat, máme toho před sebou ještě mnoho,“ svěřila se Deníku Andrea Babišová.

Parlamentní nováček z Karviné

Karvinský podnikatel Petr Letocha (Piráti a Starostové) je prý výsledkem voleb překvapen. „Jsem šťastný, že vyhrála koalice SPOLU, že budou moci dostát svým závazkům. A taky že dostávají šanci demokratické strany,“ říká sedmatřicetiletý karvinský zastupitel.

Že se do sněmovny nedostala ČSSD ani komunisté prý pro něj překvapivé není. „Spíše mě překvapení, že se tam nedostala všechny strany, které to měly ‚nahnuté‘,“ říká Letocha.

A jaké šance dával před volbami sám sobě? „Jako čtyřka na kandidátce jsem musel počítat s oběma variantami. Z výsledku mám samozřejmě radost,“ říká. Jeho zvolené jej těší také proto, že je reprezentantem Moravskoslezského kraje, který potřebuje hodně pomoci. „Z tohoto pohledu je pro účast člověka z kraje v parlamentu ideální doba,“ říká.

Poslanci PČR za Karvinsko 2017 - 2021
Andrea Babišová, Josef Bělica, Josef Hájek (ANO)
Tomáš Hanzel (ČSSD)
Daniel Pawlas (KSČM)
Marian Bojko (pův. SPD, později nezařazený)