Oznámení o spáchání zločinu podal na policii 14. června sám poškozený, dvacetiletý muž, který tvrdí, že ke zločinu došlo od den dříve na oslavě, kde se kromě jiného konzumoval alkohol.

„K činu došlo mezi dospělými osobami, které se znaly. Kriminalisté zajistili stopy, které vyhodnocují a provádí další procesní úkony, uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková. Poškozený také absolvoval vyšetření v nemocnici.

V Havířově-Životicích se v úterý sešli obyvatelé této čtvrti se zástupci magistrátu a Ředitelství silnic a dálnic, aby dikutovali o plánované stavbě obchavtu Havířova, ketrý má částečně vést přes Životice.
Obchvat Havířova. Je zbytečný, jsou přesvědčeni lidé v Životicích

Kněz už není knězem

Podle zjištění Deníku dnes už bývalý kněz rezignoval na všechny své církevní funkce. Oficiálně je postaven mimo službu a kromě šetření policie prošetřuje okolnosti této události také samotná církev.

„Bylo zahájeno i vnitrocírkevní šetření. Vzhledem k tomu, že tato šetření jsou na samotném počátku, nebudeme podávat bližší informace,“ uvedl Pavel Siuda, mluvčí Ostravsko-opavského biskupství.

Lidé z karvinské farnosti se k incidentu nevyjadřují. Věřícím pouze oznámili, že kněz rezignoval o osobní důvodů. Píše se to i v prohlášení, které se objevilo na informační vývěsce u vstupu do fryštátského kostela.

Píše se tam: „Vzhledem k dlouhodobě trvající osobní krizi a s tím souvisejícím nárůstem problémů se náš dosavadní farář …. rozhodl rezignovat na farářský úřad a kněžství. Jeho rozhodnutí není jakýmkoli způsobem zapříčiněno žádným osobním vztahem, vyplývá jen a pouze z jeho vnitřního rozpoložení. Všem, děkuje za veškeré prokázané dobro a pokud někomu jakýmkoli způsobem ublížil, prosí za odpuštění.“

Redakce požádala o vyjádření advokáta, skrze nějž dotyčný duchovní komunikuje. Ten Deníku napsal, že jeho klientovi nebylo sděleno žádné obvinění a cítí se nevinen.

„Ohrazuje se vůči fámám a lživé stigmatizaci jeho osoby. Můj klient se nyní k věci nebude více vyjadřovat,“ uvedl advokát Zbyněk Vašinka.

Lidé, kteří dotyčného duchovního znají, byli touto informací zaskočeni. Oficiálně věděli, že farář rezignoval, ale o údajném mravnostním deliktu prý nevěděli. A nevěří, že se to skutečně stalo.

Naletěl volavce

Na Karvinsku je to v poslední době druhý případ zločinu s mravnostním podtextem, v němž hraje roli duchovní. Před dvěma lety přistihla polská policie v hotelu v Katovicích dětmarovického faráře Marcela Puváka, na schůzce s nastrčeným figurantem.

Římskokatolický farář Marcel Puvák z Dětmarovic.
VIDEO: PŘISTIŽEN PŘI ČINU! V Polsku řeší sexuální skandál kněze z Dětmarovic

Schůzka měla být domluvená za účelem sexu. Kněz poté zřejmě pod nátlakem natočil video, v němž se k úmyslu mít sex s mužem přiznává, žádá pro sebe trest a prosí za odpuštění. Policie ale šetření případu ukončila s tím, že v tomto případě k žádnému trestnému činu nedošlo.

Církev Puváka tehdy potrestala tím, že jej jako vyslala do Itálie na pokání. Už loni v listopadu se objevily informace, že Puvákovo pokání skončilo a je zpět v Česku. V rámci církevních struktur je jakýmsi knězem pod dohledem.