Jedna z největších pojišťoven u nás k tomu dodává, že jde o historicky nejvyšší náklady, které na řešení problematiky pijící a fetující mládeže v Česku vynaložila.

„Klientů VZP, kterým ještě nebylo 18 let, ale už se u nich projevily duševní poruchy způsobené užíváním návykových látek, registruje pojišťovna každoročně kolem dvanácti až třinácti set,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Největší podíl mají u pacientů patřícím do této skupiny mladí, kteří propadli alkoholu, hned na druhém místě se objevují problémy se stimulanty, jako je pervitin. Na třetím místě pak jsou populární kanabinoidy a kombinace různých dalších drog a návykových látek.

Jak je na tom náš region? Tak například jen v ambulancích psychiatrů se v uplynulých měsících léčilo okolo padesáti osob ve věku 15 až 19 let, které měly problémy s alkoholem či jinými návykovými látkami. „Osm mladých lidí z tohoto počtu je z Karvinska. Pomyslná přímka bohužel v posledních letech výrazně stoupá,“ říká mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Jiří Tráva.

ZAČÍNÁ TO NEZÁJMEM

Situaci zná také karvinský odborník v oblasti pedagogiky a psychologie Zbyněk Domin.

„Závislých přibývá a je to obrazem společnosti, která je demoralizovaná. Dále je to také absence komunikace ve školství, rozumějme tím důraz kladený na chytrost a automatiku, ale už ne tak velký důraz na obecnou výchovu a individualitu mladého člověka. Výkon ano, ale emoce už ne,“ zmínil Zbyněk Domin.

V Karviné má nejlepší přehled o situaci na drogové scéně městská policie, kde také funguje protidrogový koordinátor.

„Ještě se sice nestal případ, že bychom někoho našli předávkovaného s jehlou v ruce, na drogově závislé narazíme spíše díky hlášeným podezřením, i prostřednictvím webového portálu Bezpečná Karviná,“ popsal situaci v Karviné šéf městské policie Petr Bičej.

Dodal, že více než zdrogované mladé lidi je častější nalézání opilých nezletilých či dokonce dětí.