Primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Úterní ustavující zastupitelstvo nepřineslo žádné překvapení. Dle předem rozdaných „not" byli zvoleni primátor, jeho náměstci i zbylých šest členů rady. Staronovým primátorem Karviné se stal Tomáš Hanzel, jeho zástupci se jmenují Jan Wolf a Lukáš Raszyk (všichni z ČSSD), Karel Wiewiórka a Miroslav Hajdušík (KSČM).

Koalici vytvořili sociální demokraté, kteří získali 18 mandátů, s komunisty (8 mandátů). V jedenáctičlenné radě tak dále zasednou další tři sociální demokraté – Marcela Tomková, Petr Bičej a Dalibor Závacký a tři komunisté – Naděžda Antalová, Danuta Kwiczalová a Radek Orszulik.

Hnutí ANO s 13 mandáty a dva členové koalice KDU-ČSL a Strana zelených, Ondřej Brdíčko a Andrzej Szyja, jsou v opozici.

Opoziční zastupitelé sice hned na začátku jednání navrhli tajnou volbu, ta ale neprošla. Stejně jako neprošli do rady opozicí nominovaní zastupitelé Martin Gebauer a Andrzej Szyja.

Lídr opozičního hnutí ANO Antonín Barák přiznal, že jej opoziční „osud" hnutí mrzí, přestože skončili ve volbách druzí, ale přesto považuje volební výsledek ANO v Karviné jednoznačně za úspěch. „V politice teprve začínáme. V každém případě chceme pro město pracovat, chceme být konstruktivní opozicí a spolupracovat s lidmi z koalice," okomentoval výsledek úterní volby.

Primátor Tomáš Hanzel je prý rád, že volba dopadla tak, jak dopadla a že opoziční zastupitelé hlasovali tak, jak hlasovali. „Neřekl bych, že mezi námi a hnutím ANO byly nesmiřitelné rozpory. S odstupem času si myslím, že došlo k určitému nedorozumění v komunikaci. Já jsem každopádně preferoval koalici s KSČM proto, že tam byl jasný a zřetelný průnik programů těchto dvou stran a nám jde o to, aby se pokračovalo v nastaveném trendu rozvoje města," řekl primátor.

Lídr komunistů a nově také náměstek primátora Karel Wiewiórka (KSČM) vysvětlil, proč se komunisté přiklonili ke koalici se sociálními demokraty. „Nabídka hnutí ANO nmj na primátorský post byla, pokud jde o funkce, určitě lukrativní, ale pracovně by pro nás byla daleko náročnější. Nyní máme 26tičlennou koalici, s ANO by nás bylo jen 21, takže bychom museli přibrat další. Rozhodující pro nás byla silná koalice, aby to, co chceme pro naše voliče udělat, se nám podařilo s jistotou prosadit. V jiném složení by to pro nás bylo podstatně těžší," dodal Wiewiórka s tím, že KSČM navíc nemá s ANO tolik průsečíků e volebním programu.

Čtěte také o obsazení radnic v dalších obcích a městech Karvinska