Tím se soubor kvalifikoval do závěrečné Grand prix, kde se představilo sedm, resp. osm nejlepších sborů celé tokijské přehlídky.

Stalo se přesně to, o čem sbormistryně Martina Juríková před odjezdem do Země vycházejícího Slunce mluvila jako o nesplnitelném snu. Možná o tom jen tajně snila… „Postup do Grand prix je pro nás science fiction, bude tam obrovská konkurence,“ řekla doslova na začátku července.

Neuplynul ani měsíc a karvinské zpěvačky (mezi sebou mají jediného chlapce) dokázaly, že patří k absolutní světové špičce. Druhým místem v mládežnické kategorii předvedly v sobotu výkon, který porotu přiměl k nevídanému kroku.

„Přestože podle pravidel mělo do Grand prix postoupit sedm sborů, náš výkon porotu natolik nadchl, že někteří její členové prosadili do finálového pásma osmý, tedy náš sbor. To je něco nevídaného, naše velké vítězství,“ referoval Deníku telefonicky přímo z místa konání prezident sboru Petr Kazík.

Zpěvačky Permoníku tak stanuly po boku nejlepších 14 sborů světa… „Naše pocity? Nepopsatelné,“ řekl dojatě do telefonu.

Kromě účasti v Grand prix si karvinský sbor z Japonska odváží ještě jedno ocenění. Je jím zvláštní cena za nejlepší interpretaci povinné společné písně japonského autora Naoto Aizawa „Do you know this, my dear?”. „Autor byl v porotě a poté, co děvčata skladbu dozpívala, jim osobně poděkoval,“ proradil prezident sboru Petr Kazík.

V nejbližších dvou dnech čekají karvinskou výpravu po dobře odvedené práci výlety po okolí Tokia. Prohlédnou si a zazpívají na Yokohamské univerzitě a v pátek se vydají zpět domů.