Za vším stojí osmatřicetiletý muž z Brněnska s vazbami na Moravskoslezský kraj. „Z pozice administrátora nebo spřízněných společností, nabízejících služby v oblasti veřejných zakázek, měl účelově zužovat okruh firem, které se mohly do veřejné soutěže zapojit. Při jednání se zadavateli měl činit vše pro to, aby se nepřihlásily společnosti, nad nimiž by neměl vliv,“ uvedla minulý týden Soňa Štětínská z moravskoslezské policie.

Zmanipulované zakázky

Policie Milana K. a další tři obviněné prozatím stíhá v pěti konkrétních případech: za rekonstrukce základních škol na Karvinsku a Novojičínsku, opravu školky v polském pohraničí, úpravu kulturního a komunitního centra v Beskydech a rekonstrukci městského domu v Havířově, píše server neovlivni.cz.

Ten přišel v úterý dopoledne s informacemi, že v případu zmanipulovaných zakázek, který má potenciál stát se další kauzou Stoka, sehrál svojí roli i senátor za hnutí ANO Ondřej Feber. A to v pozici starosty karvinské obce Stonava, za kterou sjednával šestnáctimilionovou zakázku na opravu místní školy.

Z dokumentů, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici, vyplývá, že senátor tlačil na zástupce neúspěšné firmy, aby přestal proti výsledkům soutěže na rekonstrukci stonavské školy protestovat a stáhl svůj podnět k antimonopolnímu úřadu.

Sám Ondřej Feber tvrdí, že o žádné manipulaci se zakázkou ve své obci nic neví, píše server.

Vyjádření senátora pro Deník

Deníku senátor Ondřej Feber řekl, že byl pondělním telefonátem a dotazy novinářů na téma údajně zmanipulovaných zakázek v obci zaskočen: „Jsem překvapen a zároveň v šoku. Třeba i z toho, jaké mají média zdroje, zřejmě i z policejních kruhů. Každopádně se k tomu případu teď nebudu vyjadřovat. Na příští týden si mě policie předvolala jako svědka k podání vysvětlení,“ řekl Feber.

Potvrdil, že se stavební zakázka, která je předmětem šetření, se týkala jedné ze školních budov v obci. Budova se opravovala asi před dvěma lety.

„Vzpomínám si, že nám tam hořel termín kvůli protahujícímu se výběrovému řízení,“ dodal starosta obce a senátor za ANO.

Rekonstrukce v Havířově

Deník požádal o vyjádření vedení města Havířov, protože jednou ze zakázek, za kterou policisté obviněné muže stíhají, je i rekonstrukce městského domu v Havířově.

Případ je pod dohledem žalobců z Úřadu evropské prokurátorky, protože na veřejné zakázky plynuly miliony z evropských peněz. Případ má přidělený český zástupce v úřadu Radek Mezlík. Ještě v roli žalobce z vrchního státního zastupitelství v Olomouci to byl právě on, kdo rozjel brněnskou kauzu Stoka, píše server neovlivni.cz