Příslušné úřady už vše řeší, zatím se ale k odvozu starého harampádí nikdo nemá.

A to přesto, že pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu v Orlové poslali společnosti Asental, které velká část pozemků patří, výzvu k odstranění odpadu. Firma ale prokázala, že není původcem odpadu,“ řekla mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Trestní oznámení

Zástupci společnosti Asental tvrdí, že vznik nepovolených skládek odpadu na pozemcích Asental Land a dalších subjektů souvisí s postupným rozebíráním vybydlených domů v lokalitě, které vlastní soukromý investor.

Bývalá hornická kolonie Pokrok v Petřvaldu, květen 2022.
Hnus v hornické kolonii v Petřvaldu: Zde měli žít senioři, podívejte na tu hrůzu

„Společnost Asental Land je tímto nezákonným jednáním poškozována, a proto jsme na Policii ČR podali trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci neoprávněného ukládání odpadu a na odbor výstavby a životního prostředí města Orlové pak oznámení o nezákonně soustředěném odpadu na našich pozemcích,“ uvedl mluvčí společnosti Asental Land Tomáš Neščák.

Dodal, že v rámci prevenčních povinností nechali v lokalitě, která je veřejně přístupným prostranstvím, umístit několik zákazových tabulí. Ty ale evidentně nikdo nerespektuje.

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

„Opakovaně také upozorňujeme na nutnost zvýšeného dohledu městské policie nebo policie ČR, aby zde nedocházelo k nezákonné činnosti,“sdělil Tomáš Neščák.

Kdo a kdy to uklidí?

Vedle Asental Land a města Petřvald, jimž patří komunikace, je dalším majitelem pozemků v lokalitě společnost Petřvald Invest. Její jednatel Martin Unzeitig Deníku potvrdil, že domy, které jeho společnost koupila od Heimstaden, čeká bourání.

„Momentálně probíhá odstraňování kovových a dřevěných částí, ale demolice zatím nezačala. Potřebujeme nechat domy odpojit od přívodů energií,“ řekl Unzeitig.

Jarmark na česko-polské hranici u Bohumína 14. a 15. května 2022.
Jarmark na hranici: Lovci pokladů se opět sešli u Starého Bohumína

K navážení odpadu řekl pouze tolik, že společnost Asental je dalším velkým vlastníkem pozemků v lokalitě a odpad, který se tam nachází, je tedy bohužel i na jejích pozemcích.

Společnost Petřvald Invest koupila v bývalé kolonii 18 domů, které chce strhnout a a na místě chce vybudovat seniorské bydlení. Podle něj byla původní představa, vycházející ze zpracované studie, 340 bezbarierových bytových jednotek. Na zbývající ploše by si majitel firmy představoval rezidenční bydlení.