Tedy situaci, kdy za tichého přihlížení investora, tedy města, stavbaři operativně upravují některé části projektu, čímž ho podle slov projektanta značně znehodnocují.

Kubica se dokonce na staveniště před několika dny osobně vypravil, ovšem po pár minutách byl prý stavbyvedoucím vykázán.

Vzkaz místním lidem u základové desky připravované novostavby v Rychvaldu obratem vystřídal vzkaz nový.
Když nechcete slušné lidi, budou tu Romové, hrozí stavitelé sousedům v Rychvaldu

„Vyhodili mě, i když jsem se nahlásil, že přijdu. Ovšem i tak jsem za tu krátkou chvíli na stavbě uviděl chyby a změny oproti byly provedeny v rozporu s projektovou dokumentací,“ tvrdí autor projektu.

Zároveň, že nevykonává stavební dozor, přestože zákon údajně nařizuje, aby stavebník sjednal autorský dohled stavby s autorem projektu. To ovšem rozporuje Milan Pilar, vedoucí investičního odboru Městského úřadu v Českém Těšíně. „Zákon říká, že autor má právo na autorský dozor, nikoli nárok,“ upřesnil Pilar.

Městu hrozí, že přijde o část dotace

Stavbu dopravního terminálu od samého začátku doprovází spousta problémů počínaje výběrovým řízením, které bylo několikrát zrušeno, a podle kritiků město vysoutěžilo zakázku za přemrštěnou částku. To však zástupci radnice popírají.

Havířovský účet s korunou a šedesáti haléři ve Sberbank vyvolává úsměv, to Orlové naopak do smíchu není.
Orlová má problém, a to finanční rezervu ve Sberbank. Havířov tam má 1,60 Kč

Nicméně je faktem, že město dostalo za stanovení nejednoznačných zadávacích podmínek veřejné zakázky od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši 110 tisíc korun. Uspělo však s odvoláním a ÚOHS řízení zastavil a pokutu zrušil.

Jenže administrace výběrového řízení s názvem „Centrální dopravní terminál Český Těšín a Parkoviště P+R“ se nelíbí ani poskytovali dotace, kterým je Centrum pro regionální rozvoj ČR (CRR ČR) a pochybení následně shledal také Řídící orgán Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a to na na základě kontroly II. a III. fáze výběrového řízení. Na popud toho poskytovatel dotace rozhodl o odejmutí části dotace ve výši pěti procent z celkové částky, tedy necelých čtyř milionů korun.

Chotěbuz. Budova základní školy,
Chotěbuz, obec, která momentálně nejvíce řeší, co s tamními školáky

Město se však brání a už koncem loňského roku podalo námitky proti stanovisku CRR ČR a následně na začátku února 2022 také proti „Informaci o nevyplacení části dotace“.

Starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková v pondělí před zastupiteli potvrdila, že město podalo proti rozhodnutí o odebrání části dotace námitky. „Udivilo nás to, zvlášť poté když v první fázi kontroly nemělo Ministerstvo pro místní rozvoj žádných výhrad a ÚHOS pokutu loni zrušil. Budeme se bránit a bojovat, za to, že pravda je na naší straně,“ uvedla.

Ani na přímé otázky části opozice a veřejnosti na zmíněném zasedání však neuvedla, o jaká pochybení mělo jít. Konkrétní odpovědi, proč městu CRR ČR odebral část dotace, se vyhnula.