Léky na tento tiskopis si musí lidé vyzvednout pouze v lékárně této polikliniky. Pacienti projevují nesouhlas a mnohým se nový systém nelíbí a nešetří ani ostrými slovy. V Léčebném centru na Šumbarku to došlo dokonce tak daleko, že pro své léky si musí pacient přijít do lékárny až druhý den.

„Jsem již dlouhá léta těžce nemocná a v invalidním důchodu. Bez léků mám velké bolesti. Vždy, když mi docházely, zašla jsem si ke svému doktorovi Renému Turčinkovi a sestra mi vydala recept, který jsem si mohla vyzvednout v kterékoliv lékárně. To, co mě čekalo teď, však překročilo veškeré hranice slušného chování. Zdravotní sestra mi odmítla vydat recept a dokonce mi řekla, ať na lístek papíru napíši, co potřebuji a hodím jej do krabice,“ řekla pobouřená Kveta Klanduchová.

Nemocná žena, tak musela dojet z centra města ke svému lékaři proto, aby odešla bez potřebných léků. „Bylo mi vysvětleno, že mám přijít zítra do jejich lékárny, kde budu mít nachystanou průvodku a léky. Řekla jsem, že se mi tento způsob vůbec nelíbí a mám bolesti. Znova budu muset cestovat autobusem, do kterého se mi obtížně nastupuje, můj zdravotní stav je vážný a oni mě budou ještě takhle honit. Nelíbí se mi rovněž, že mi tímto upírají právo si vybrat, kde si léky vyzvednu. Jedním slovem, je to bordel,“ dodala důchodkyně.

Je to již druhá poliklinika, která podle lékárnické komory jedná protiprávně. Tiskopis s názvem průvodka je neplatný tak, jako je v rozporu s legislativou upřít pacientovi právo volby lékárny. Stejně jako zaměstnanci Domu zdraví i zdravotní sestry této polikliniky popírají, že by nějak pochybili. „Jednáme dle pokynů majitele objektu Marka Rozbroje. Pokud si pacient přijde jen pro léky, musí buď počkat na vyšetření lékařem, nebo je jeho žádost vyřízena druhý den,“ vysvětlila zdravotní sestra. Důchodkyně však toto tvrzení popírá.

„Nic takového mi řečeno nebylo, jen to, že musím přijít zítra a léky si vyzvednout u nich v lékárně,“ oponovala Kveta Klanduchová.