Diskuze na toto téma zabrala minulé pondělí na zasedání zastupitelstva půl druhé hodiny.

Zastupitelé za stranu Piráti a Starostové Karviná nejprve přišli s tvrzením, že plánovaná rekonstrukce současného krytého bazénu ve městě je předražená a navrhovali, aby město provedlo rekonstrukci jen v nejnutnějším rozsahu, nerozšiřovalo stávající krytý bazén o plánovaný tobogán, vodní svět, relaxační zónu a sauny, a ušetřené peníze poskytlo Lázním Darkov na spolufinancování jejich záměru.

KRYTÝ BAZÉN NUTNĚ POTŘEBUJE OPRAVIT

Zástupci lázní však zatím kromě žádost o finanční spoluúčast na projektu ThermalParku a prvotní vizualizace nepředložili nic konkrétního. „Pokud máme něco podpořit, potřebujeme znát projektový záměr, harmonogram stavby, rozpočet a další věci. A to jsme zatím neviděli,“ reagoval primátor města Jan Wolf. Obě strany však prý budou o případné spolupráci dále jednat.

Město je každopádně s přípravou rekonstrukce krytého bazénu, který funguje od roku 1987, téměř u konce a schválí-li to zastupitelé, může se vybírat firma, které bazén zmodernizuje.

„My jsme dnes ve fázi stavebního povolení. Pokud bychom se rozhodli, že bazén jen opravíme, nebudeme rozšiřovat, ušetříme třeba 100 milionů, ale znamenalo by to předělat projekt, znovu absolvovat administrativní kolečko a samozřejmě by se práce zdržely možná i o rok,“ tvrdí ředitel společnosti STaRS Karviná, která bazén provozuje. Přiznal také, že se v tomto případě hraje o čas. Krytý bazén je prý totiž v téměř havarijním stavu.

Městský bazén slouží kromě veřejnosti také místnímu plaveckému oddílu Kosatky, plavou tam žáci místních škol. „Kde máme záruku, že by v soukromém termálním parku mohla probíhat výuka plavání. A je jisté, že nový aquapark vůbec bude stát. A kdy?“ ptal se ředitel Dyszkiewicz.

TERMALPARK V MENŠÍ VARIANTĚ

Ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi, která zastupitelům projekt termálního parku osobně představila, na závěr řekla, že pokud město není ochotno přispět na „novou turistickou atrakci Karviné“, lázně projekt zafinancují samy a s pomocí úvěru a postaví menší verzi původně plánovaného termálního parku. Také toto zařízení mělo mít v původní variantě tobogán, plavecký bazén, saunový svět a dva bazény s jodobromovou vodou.

„Je pro nás riziko jít do původně zamýšlené verze velkého parku, když nemáme podporu města, potažmo spolufinancování z městských a krajských zdrojů. Zkusíme to předpřipravit tak, aby v případě, že by se nějaké zdroje spolufinancování a realizace velkého záměru později našly, bychom to mohli dodělat ve druhé etapě,“ prohlásila ředitelka Lázní Darkov.

Dodala, že v nejbližších měsících bude hotová dokumentaci pro stavební povolení a územní rozhodnutí v jednom kroku. „To umožní projekt rychleji zrealizovat. Stavební povolení bychom chtěli mít nejpozději na jaře příštího roku,“ uvedla Pavlína Filipi.

POZNÁMKA K TÉMATU

Město by mělo sázet na jistotu, a to dělá  
Jsou dva moderní kryté bazény v padesátitisícovém městě moc? A kdyby byly, měly by dostatek klientely? Těžká odpověď, i když za pár let možná budeme znát… Pokud tedy v Karviné skutečně dvě taková zařízení budou. Lázně Darkov totiž po (zatím) neúspěšné žádost o finanční podporu od města, chtějí stavět menší termální park, než původně zamýšlely, a platit to ze svého.
Jejich projekt na vybudování velkého termalparku, který by přilákal kromě místních také přespolní i ze zahraničí, totiž přišel v nevhodnou dobu. Město, které roky připravovalo rekonstrukci a modernizaci svého 30 let starého krytého bazénu, je totiž ve finále. Stačí souhlas zastupitelů a vybírá se firma, která se do toho pustí.
Nelze se proto divit, že karvinští radní nechtějí slibovat zástupcům Lázní Darkov, finanční příspěvek na jejich aquapark v řádu mnoha desítek milionů korun, když modernizace toho současného taky bude něco stát. Má ale tu výhodu, že je téměř jistá a má i časový harmonogram. A město vcelku pochopitelné dělá „na tom svém“. Projekt, který poprvé loni na podzim prezentovaly lázně, je totiž dodnes pouze v kategorii plánů, které jsou zatím jen na papíře a barevných obrázcích.
Plány jsou dobrá a motivující věc, a díky za péči o věhlas o značku Lázně Darkov. Nicméně za ty čtyři pět let, co jsou lázně v rukou nového vlastníka a s novým managementem, už takových plánů bylo: nový balneopalác a kolonáda v Darkově či nový objekt pro rehabilitaci, který vzniknout v bývalé škole Žižkova. Budova dodnes stojí a chátrá, a taktéž v Darkově je vše při starém. Takže kdoví, jak to nakonec dopadne s tím thermalparkem.