Letos se lidé napříč Českou republikou společně potkají ve středu 13. prosince od 18 hodin. Minulý rok se oblíbená akce Česko zpívá koledy po dvou covidových letech vrátila v živé podobě na česká náměstí, kostely a další místa.

Tradičně největší „sbor“ zpívá společně koledy na náměstí Republiky v Havířově, kde se v předcovidových dobách při této akci sešlo několik stovek lidí. A jako každoročně stanou i letos na pódiu členky ženského pěveckého sboru Canticorum. „Samozřejmě se těšíme. Sbor má po 17. hodině svůj asi třicetiminutový program a od 18 hodin zpíváme všichni společně koledy,“ k´říká Hana Havrlantová, jednatelka sboru.

Koláž, vánoční stromky, Karvinsko, rok 2023.
Vyberte nejhezčí vánoční strom na Karvinsku

Mohutný chór zazpívá druhou prosincovou středu opět šest vánočních koled a písní. Letos to budou Narodil se Kristus Pán, Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty těchto koled najdete na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku.

Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli se jejich počet už v polovině listopadu přiblížil k číslu 200, máte možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.

Karviná, kovonský most, prosinec 2023.
Karviná: příští rok dopravní kolaps. Kovonský most půjde k zemi, postaví nový

Na Karvinsku se letos k akci přihlásili v Havířově, Českém Těšíně a Horních Bludovicích. Na společné zpívání koled v předvánočním čase se připravují také v Orlové, kde při této příležitosti dostávají tradičně místní děti. Také letos vystoupí na půdou před kulturním domem děti z pěveckého sboru a společně s přítomnými zazpívají koledy. Zájemci mohou také ochutnat připravenou hrachovou polévku.

Společní zpívání koled je už tradiční a zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku nebo Turecku. „Koledy se dokonce rozezněly i v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

Vánoční poutákZdroj: Redakce

Své příspěvky můžete posílat na e-mail vanoce@denik.cz - těsíme se.