Řešením mohou být například příměstské tábory, které se konají přímo v místech bydliště a děti tam jen denně docházejí.

Příměstské tábory stojí zpravidla do 1000 korun a v ceně jsou již zahrnuty obědy, pitný režim, materiály, které budou děti potřebovat ke hrám, často také svačiny. Věkově jsou tábory určeny dětem ze základních škol.

„Poslední dobou se ale ta věková hranice posouvá níž a níž," poznamenal Vladimír Vyrobik z Domu dětí a mládeže v Bohumíně, který také jeden z táborů pořádá.

Ještě prý je pár míst volných. „Program pro děti je naplánován od 9 do 16 hodin. Každý den chodíme do aquacentra, kromě jednoho, kdy jedeme do Ostravy na laser game, máme soutěže, turnaj v bowlingu, deskové hry, máme také canicross, což je ježdění na psím spřežení," popsal Vyrobik.

V Karviné příměstský tábor pořádá Středisko volného času Juventus. Tábor nese název Hledá se Yetti, je určen dětem od 7 do 15 let a probíhá každý den od 7 do 16 hodin. V Orlové mají Jarní příměstský tábor s Janou, pořádá ho Dům dětí a mládeže Orlová a je vhodný pro děti od 6 do 13 let. V Českém Těšíně příměstský tábor pořádá rovněž místní Dům dětí a mládeže, je určen dětem od 6 do 12 let a zahrnuje hry, tvoření, pohádky a dva celodenní výlety.

Na tábor s lyžemi

Oblíbené jsou samozřejmě také pobytové tábory, ty se v období jarních prázdnin zaměřují především na lyžování a další zimní sporty. Havířovský Asterix pořádá pobyt pro děti v turistické základně v Pstruží nazvaný Ledová planeta. Sedmidenní tábor je založený na poutavém příběhu lidské základny uprostřed ledové pustiny, v tomto duchu jsou pak i hry, na které se děti mohou těšit. Tábor je určen dětem do 18 let.

Dům dětí a mládeže v Bohumíně organizuje pro děti do 17 let tábor na své turistické základně v Jablunkově s názvem Sněženky a Machři.

Jarní prázdniny na lyžích nabízí Dům dětí a mládeže v Českém Těšíně, věková skupina dětí je od 7 do 15 let a koná se v Řece.

Své děti mohou rodiče poslat také na různé jednodenní akce. Příkladem jsou třeba Prázdninové úterý a Prázdninový čtvrtek v havířovské knihovně, kde mohou děti vždy od 10.30 do 12 hodin zjistit, co obnáší práce knihovníka.

Orlovská městská knihovna pořádá pro děti pondělní výtvarnou dílnu na téma Moje oblíbené zvířátko a úterní dopoledne plné kvízu a soutěží, začátek programu je vždy v 10 hodin. Každodenním zpestřením mohou být také Jarní nenuďánky v knihovně v Karviné.

„Celý týden budeme mít soutěže a kvízy, například o nejrychlejší mumii z toaletního papíru. Každý den bude něco jiného, budeme vyrábět zvířátka z bambulí, hrát lidské Člověče nezlob se, kdy samy děti budou hrací figurky," prozradila za karvinskou knihovnu Ivana Kozubková.

Prázdniny v knihovně

Bohumínská knihovna nabízí dětem program na každý den od pondělí do pátku od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin, s výjimkou středy, kdy program probíhá jen dopoledne.

Děti se mohou těšit na program v cirkusovém duchu, například na masky a kouzla, artistický den nebo smyslové loutky.

V Bohumíně také během jarních prázdnin bude probíhat speciální slevová akce v aquacentru, kdy ke každému vstupu ve všední den návštěvníci dostanou druhý jako dárek.

Milovníci pohádek snad vezmou zavděk nabídkou karvinského Kina Ex a Těšínského KaSS, kdy vždy od 10 hodin v Českém Těšíně po celý pracovní týden, v Karviné v pondělí, středu a pátek budou vysílat pohádky.