Zatímco zhruba před měsícem se cena Naturalu 95 na čerpacích stanicích v kraji pohybovala pod čtyřiatřiceti korunami, při včerejším rozsáhlém zjišťování Deníku už jen minimum pumpařů nabízelo natural za méně než pětatřicet korun.

Ceny na jednotlivých bezinkách se výrazně lišily, rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší dosahoval více než tři koruny.

Znamená nižší cena horší kvalitu pohonné hmoty? „Nemusí to být pravidlem. Jsou čerpací stanice, které jsou ochotné přistoupit na nižší marže ve srovnání s konkurencí.

Kvalita pohonných hmot přitom může být stejná,“ vysvětlil Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum, která dlouhodobě sleduje vývoj trhu s pohonnými hmotami.

Ceny benzínu v kraji
Kde se to zastaví? děsí se motoristé rostoucích cen pohonných hmot

Ještě v půlce loňského prosince se benzin Natural 95 prodával u ostravských pump za méně než čtyřiatřicet korun. Při včerejším zjišťování už se nejlacinější natural prodával za 34,90 koruny, někteří pumpaři už ale měli u tohoto benzinu cenovku převyšující šestatřicet korun.

„Je to lumpárna, všivárna, kdy se ten růst cen zastaví?“ obávali se někteří z motoristů, kterých se Deník ptal na názor. Většina lidí oslovených v anketě pak uváděla, že své jízdy autem omezovat nemohou. Někteří kvůli zdravotním omezením, další pak kvůli tomu, že auto potřebují při výkonu své práce.

V posledních týdnech ubylo v Ostravě i řidičů, kteří dříve jezdili tankovat lacinější pohonné hmoty do nedalekého Polska - více se dočtete zde:U polských pump přibývá českých řidičů

ANKETA DENÍKU:Co říkáte stále rostoucím cenám pohonných hmot? Omezujete jízdy autem? Vybíráte si k tankování lacinější pumpy?

Zuzka Danešová, 20 let, Ostrava

Ty ceny letí nahoru, že se člověk ani nestačí divit. To, co platíme v současnosti za litr benzinu, už považuji za hodně drsné. Auto ale potřebuji, takže si na ty ceny můžu akorát postěžovat.

Pavel Káva, 62 let, Ostrava

Samozřejmě, že se mi ty vysoké ceny vůbec nelíbí. Je to všivárna. Vysoká je i ta spotřební daň z pohonných hmot. Že bych jezdil na lacinější benzin do Polska? Co vím, tak zdražili i tamější pumpaři, takže bych až tolik neušetřil.

Jiří Horyna, 70 let, Ostrava

Na autě jsem závislý, špatně chodím, takže na vysoké ceny si určitě zanadávám, ale nic s nimi nenadělám. V poslední době se ani moc nevyplatí jezdit na benzin do Polska, počítal jsem, že na litru bych ušetřil maximálně korunu padesát. Nějaké ty kilometry k první polské pumpě projedete, úspora by byla mizivá.

Jana Krupová, 30 let, Ostrava

Ty současné ceny jsou už hodně vysoké. Tankujeme ale v Polsku, kde jsou i nyní o něco nižší. Nejezdíme ale do Polska vyloženě pro benzin, nakupujeme tam i potraviny a další věci, které se dají pořídit levněji než u nás.

Zdeněk Král, 68 let, Ostrava

Ceny u našich pump jsou vysoké. Do Polska už ale na benzin nejezdím. Dříve jsem tam občas natankoval, dvakrát jsem si pak ale musel nechat vyčerpat benzin z nádrže, protože v něm byla voda. Po takové zkušenosti už benzin tankuji raději u nás.

Ptal se: Břetislav Lapisz