Bývalá zámecká nebo také Larischova konírna má dnes k romanticky vyhlížejícímu místu pořádně daleko. Plechová vrata stále připomínají, že ještě před dvaceti lety zde sídlili místní hasiči. Dnes mají omítky zbavené budovy zazděná všechna okna i vchody, aby do nich nemohli bezdomovci. Areál není ani oplocen.

Přitom ještě před pár lety se tomuto místu rýsovala růžová budoucnost – uvažovalo se o opravě a úpravě pro reprezentační potřeby města. Měl tady být kongresový sál, pivní lázně, možná i muzeum a vzdělávací prostory pro karvinské děti.
Jenže naděje na peníze, pomocí kterých by toto místo znovu mohlo být chloubou Zámeckého parku, se rozplynula, jak pára nad hrncem. Od velké rekonstrukce město ustoupilo už po roce 2010, protože by byla nákladnější než odhad tehdejšího projektu. Prodražily ho i požadavky památkářů.

„Jen odhad, kolik by stála oprava, byl přibližně 110 milionů korun. Ve formě dotací bychom mohli dostat nějakých 20-30 milionů a zbytek by muselo město dokrýt ze svého rozpočtu," přibližuje mluvčí města Šárka Swiderová.
Chátrající areál je tak skvrnou Zámeckého parku. Město jej dokonce bezúspěšně nabízelo k prodeji, ale zcela ještě nezavrhlo ani rekonstrukci vlastními silami. „Čekáme na pravidla nového plánovacího období EU, protože víme, že tam možnosti na dotování rekonstrukcí památek nejspíše budou. Uvidíme ale, na jaký typ památek," dodala mluvčí Karviné.

Z historie

Areál bývalé hraběcí konírny s mléčnicí postavené asi roku 1850 se nachází v centrální části Zámeckého parku ve Fryštátě. Konírna s mléčnicí sloužila k zásobování zámecké kuchyně mlékem, máslem a dalších produktů kvalitního skotu. Ve stájích se chovala kvalitní a odolná plemena anglických plnokrevníků používaných k projížďkám panstva nebo k honům. Při slavnostních příležitostech nechal hrabě Jindřich Larisch-Mönnich zapřahat kočár s koňským čtyřspřežením. Pravděpodobně v roce 1850 vznikla v zámecké oboře jezdecká škola, kde se hraběcí rodina vyučovala základům a zdokonalovala v jízdě na koni.

Čtěte také článek o požáru v roce 2007: Požár zničil střechu bývalých Larischových koníren