„Napadlo nás to s kolegyní, kdy jsme si řekly, že pletené věci se v minulosti osvědčily. Navíc kolegyně, která pracuje jako masérka v domově důchodců, si stěžovala, že v domově je pořád chladno a chtěla to nějak řešit,“ přibližuje předsedkyně klubu Hana Práglová.

Obě ženy se proto rozhodly, že něco upletou, a spojily se s panem Sekaninou ze Spolku Počteníčko, s nímž dlouhodobě spolupracují. „Ačkoli je to krátká doba, už se mi ozvaly dvě ženy s tím, že pletou nebo pro mne mají materiál,“ dodává Práglová.

Zemřel karvinský kněz Stanislaw Jochmek.
Zemřel kněz Stanisław Jochymek

Do projektu se zapojily především seniorky ze zdejšího klubu. „Většina žen od nás plést umí, protože jsme se to učily ještě ve škole. A takové věci se nezapomínají,“ připomíná Práglová.

Přímo klienti domovů důchodců sice nepletou, nicméně pomáhají například s páráním a motáním do klubíček. „V minulosti jedna naše kolegyně například začala projekt pletení ponožek a čepiček dětem do inkubátorů. Shodou okolností se z toho nakonec vyvinula akce, při níž se nasbíralo opravdu obrovské množství těchto kousků od mnoha pletařek,“ doplnila předsedkyně bohumínského Seniorklubu.

V Havířově si připomněli konec II. světové války.
OBRAZEM: V Havířově si připomněli konec II. světové války

Projekt Klub Ponožka

Nápad, který se zrodil v hlavách žen z bohumínského Seniorklubu, se však neobešel bez propracované realizace, kterou bylo třeba dotáhnout do konce. Proto Hana Práglová oslovila zmíněného Ivana Sekaninu ze Spolku Počteníčko.

Městský úřad v Orlové
Poznámka Richarda Kutěje: Když si zastupitelé myslí, že ví...

„Se Seniorklubem úzce spolupracujeme už dlouho, posledním příkladem byl projekt Hodinových vnuků. Nyní jsem nápad paní Práglové rozvedl a dal mu jakousi fazónu a řád,“ říká Ivan Sekanina, jenž oslovil také další domovy seniorů, se kterými je možná spolupráce.

„Nápad je jedna věc, realizovat jej druhá. V blízké budoucnosti se chystáme projekt rozšiřovat dál a oslovit také jiné domovy seniorů v Ostravě, ale také v dalších městech na Karvinsku. Projekt jsme oficiálně nazvali Klub Ponožka a věříme, že o něj bude zájem,“ dodal Sekanina.

Karvinský modelář Milan Paulus a jeho sbírka kultovních vozů značky Ferrari.
Karvinský modelář miluje značku Ferrari, ve světě jsou jeho modely unikátní