Organizátoři letošní přehlídky ji chtějí zasvětit nejzářivějším hvězdám filmového nebe, které v mnoha případech překračují rámec středoevropského kina. Některá jména se už stala legendou a lesk jejich talentu na nás dopadá z jejich filmů dodnes.

„Mezi takové patří bezesporu Miloš Forman, proslulý český režisér, tvůrce filmů Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus, laureát dvou Oscarů a tří Zlatých glóbů. Přestože jej filmoví fanoušci dobře znají, bude víc než inspirativní připomenout si jeho filmovou tvorbu v kompletní retrospektivě, která je mimořádná i tím, že takto souhrnně se zatím ve středoevropském prostoru prezentovala doposud jen jednou, a to už před řadou let,“ uvádí český programový ředitel Kina na hranici Martin Novosad.

Setkání Kino Na Hranici / Kino Na Granicy, 1. května 2020 v Těšíně.
Filmová přehlídka Kino na hranici má nový termín

„U nás v Těšíně tak budete mít příležitost zhlédnout na filmovém plátně všechna jeho klasická díla, což je v době rostoucího vlivu streamovacích platforem už téměř výjimečná příležitost a nenahraditelný zážitek.

Navíc se zde setká řada jeho spolupracovníků a přátel, kteří nám doplní nezvyklý pohled na tuto mimořádnou uměleckou osobnost.

„Kromě nejznámějších režisérových filmů promítne Kino na hranici také jeho rané snímky, jako jsou kupříkladu Černý Petr či Hoří, má panenko, ale také filmovou impresi z olympijských her v Mnichově nazvanou Viděno osmi, na níž se spolupodílel coby jeden z režisérů, snímek Ragtime natočený podle románu E. L. Doctorowa a filmovou adaptaci de Laclosových Nebezpečných známostí s názvem Valmont. Naskytne se rovněž příležitost zhlédnout dokument Miloslava Šmídmajera pojmenovaný Miloš Forman: Co tě nezabije…

Posledním Żuławského filmem byl Kosmos, natočený podle románu Witolda Gombrowicze.
Retrospektiva Andrzeje Żuławského v Těšíně

23. filmová přehlídka Kino na hranici proběhne ve dnech 30. července až 4. srpna 2021 v polském Těšíně a Českém Těšíně. Veškeré informace najdete na internetových stránkách: kinonahranici.cz a také v příslušné události na Facebooku.