Jedná se totiž o kiwi. A to také bylo v sobotu téma přednášky na Zahrádkářské univerzitě v Kulturním domě Orlová.

O pěstování tohoto ovoce přednášel vedoucí instruktorského sboru Českého zahrádkářského svazu Karviná Miroslav Nechvátal. „Kiwi je zdrojem velkého množství vitamínu, a navíc má oproti ostatním plodinám jednu velkou výhodu zatím u nás totiž nemá přirozeného škůdce. Proto se dá pěstovat bez použití chemie,“ vysvětlil Nechvátal.

Přestože v Asii se toto ovoce pěstovalo odjakživa, do Evropy a do Ameriky se prý toto ovoce dostalo tak trochu náhodou až na začátku dvacátého století. „Někdo to naložil na loď, která plula do Ameriky spolu s citrony. A zatímco citrony po dlouhé cestě zplesnivěly, tak kiwi vydrželo. A tím nastal boom tohoto ovoce,“ informoval Miroslav Nechvátal.

Název prý vymyslela jedna americká manažerka českého původu podle stejnojmenného australského ptáka.

Přednáška o, v našich podmínkách, trošku netradiční plodině návštěvníky zaujala a dělali si poznámky. Navíc zasypali přednášejícího i několika dotazy. „Můžeme kombinovat jednotlivé druhy kiwi?“ zeptal se jeden starší muž.

Jinou posluchačku pro změnu zajímala ekonomická stránka věci. „Jaká je zhruba cena jedné rostlinky,“ vyzvídala žena.

Podle Nechvátala prý toto exotické ovoce získává v našich zeměpisných šířkách na popularitě. „Prodávají se desítky odrůd a další se stále šlechtí. Navíc některé odrůdy zvládne vypěstovat i naprostý začátečník,“ dodal instruktor.

Za přínosnou považovali přednášku posluchači. „Jsme tady podruhé a chceme absolvovat i další přednášky,“ řekl redaktorovi Deníku Jan Gálik, který přišel i s manželkou.

Bydlí v rodinném domku, kde mají i zahrádku. „Dozvěděl jsem se například něco o nových odrůdách ovocných stromků, takže si myslím, že to někdy v budoucnu využiji,“ dodal Gálik.

Cyklus přednášek v rámci Zahrádkářské univerzity, bude v Orlové pokračovat každou sobotu až do neděle 26. února.