Během pátku a soboty mohou lidé ovlivnit to, co se stane s územím o rozloze 278 hektarů v dolnolutyňské části Věřňovice. Když se referenda nezúčastní dostatečný počet oprávněných voličů (alespoň 35 procent - pozn. red.), nebo když bude převládat názor, že továrna je prospěšná, její stavbě patrně nic zásadního nezabrání.

Otázka pro referendum, která musí splňovat zákonné podmínky, zní: Souhlasíte s tím, aby obec Dolní Lutyně podala námitky, popřípadě připomínky proti návrhu aktualizace Zásad územního rozvoje MSK, která vytyčuje plochu areálu Strategického podnikatelského parku na území Dolní Lutyně a aby rovněž uplatňovala námitky proti povolení stavby areálu Strategického podnikatelského parku?

Jinými slovy se tvůrci otázky ptají, zda má obec proti stavbě gigafactory bojovat, ale opatrně tak, aby v případě, že snaha přijde vniveč, zároveň nepřišla o kompenzace. Může to znít zmatečně, ale kdo se vyjádří kladně, gigafactory tím bojkotuje. „Sám jsem zvědavý, jak to dopadne. Doufám, že zvítězí zdravý rozum,“ řekl starosta obce Pavel Buzek, který je stejně jako zastupitelé i vedení některých okolních měst proti továrně.

I proto obec referendum vyhlásila sama, nebylo k tomu potřeba tisíce podpisů některé z iniciativ. Byť spolek Zachovejme Poolší vyvíjí vlastní iniciativu a před referendem obešel většinu domů a bytů v Dolní Lutyni, aby obyvatele s problematikou seznámil – zřejmě především s možnými negativními dopady.

Ty jsou podle předsedy Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje zanedbatelné (dopad na krajinu a převažující doprava kamiony, byť z plánovaného dálničního sjezdu přímo k továrně - pozn. red.). Poukazuje především na možný výrazný rozvoj, který by stavba gigafactory přinesla. Dolní Lutyni věští podobný dopad, jaký měl příchod automobilky Hyundai pro Nošovice a Frýdecko-Místecko. „Ono je možné, že (kvůli referenda - pozn. red.) gigafactory nakonec skutečně vznikne jinde. Pak bych ale byl rád, aby Karvinsko přestalo říkat, že mu má stát něco kompenzovat za těžbu uhlí a pomáhat nové budoucnosti,“ řekl Rafaj v rozhovoru pro Deník.