„Přísná hygienická opatření stále trvají, v domově používáme ochranné pomůcky a pečlivě sledujeme zdravotní stav klientů včetně pravidelného měření teplot. Každý nový klient absolvuje preventivní čtrnáctidenní karanténu, zůstává na jednolůžkovém pokoji, kde má zajištěnou veškerou potřebnou péči,“ vysvětluje Romana Aujeská z havířovského SeniorCentra SeneCura. 

Ačkoli jsou návštěvy v domově stále zakázané, zůstávají klienti se svými blízkými v kontaktu. Mohou se spojit pomocí videohovorů přes aplikace Skype a Whatsapp nebo komunikovat přes sklo, kdy se vidí a současně vedou hovor přes mobilní telefon. Rodiny také posílají klientům vzkazy, balíčky či knihy, před předáním vždy řádně ošetřené dezinfekcí. 

Personál havířovského domova SeneCura dbá na skupinové i individuální aktivity – s klienty zpívají, trénují paměť, postřeh a logické myšlení, dále pečou nejrůznější dezerty, aranžují ikebany, vyrábí přání z papíru a různě kreativně tvoří.  Aktivní senioři tráví čas procházkami v zahradě, ti méně mobilní na terase SeniorCentra. Posezení na čerstvém vzduchu si užívají zejména nad šálkem kávy, na který se vždy velmi těší. Denně se také vysílá krátký ranní rozhlas s názvem „U nás doma“, kde obyvatelé domova vždy zjistí aktuální datum a kdo slaví svátek. Dozví se také, co je ten den čeká za aktivity nebo si poslechnou písničku pro dobrou náladu.

NECHYBÍ ANI ŠAMPAŇSKÉ A DORT

Jednou měsíčně probíhají oslavy narozenin klientů a nechybí dort, šampaňské, hudba, zábava, ani tanec. Pravidelně se konají také společenské aktivity, ať už opékání buřtů, příprava a následná degustace různých pochutin nebo úklid a zvelebování zahrady. Pokud se koronavirová krize zlepší, plánuje havířovský domov akci loučení s létem a tradiční velkou Zahradní slavnost, které se zúčastní i rodinní příslušníci klientů.

„Velmi dobře si uvědomujeme, že jsme nyní jediní nejbližší lidé, kteří s klienty tráví veškerý čas. Známe je natolik, že dokážeme naplňovat jejich přání a potřeby, a právě to dává naší práci onu nádhernou smysluplnost. Statečně obstáváme v této nelehké situaci, kdy je domov uzavřený, a moc těšíme na vše, co ještě pro klienty uděláme, až bude krize zažehnána,“ dodává Romana Aujeská ze SeniorCentra Havířov.

SeneCura SeniorCentrum Havířov nabízí sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem (zaměřený na péči o seniory trpící Alzheimerovou chorobu či jinou formou demence). Svým klientům zajišťují péči 24 hodin 7 dní v týdnu a kromě zdravotní, ošetřovatelské a sociální péče zde naleznete širokou škálu doplňkových služeb i bohatý výběr volnočasových aktivit.