Zatímco Opavané musejí být obzvlášť bdělí a opatrní při pobytu venku či při styku s domácími mazlíčky kvůli zvýšenému počtu útočících klíšťat, lidé na Karvinsku se nákazy bát až tak moc nemusí. „Víme o tom, že Opava se s tímto potýká, jenže oblast Jeseníků je pro výskyt klíšťat typická. Situace kolem Beskyd není až tak kritická jako právě tam. U nás na infekčním oddělení nemáme zatím žádný případ encefalitidy,“ říká primář infekčního oddělení havířovské nemocnice Ivo Mifek. Zdravotní sestry z chirurgických ambulancí nemocnic v Karviné i Českém Těšíně se ale shodují, že lidé kvůli klíšťatům vyhledávajíé lékaře denně.

„Lékaři v chirurgických ambulancích denně pomáhají pacientům odstranit přisáté klíště. Většinou jde o pacienty, kteří se bojí klíště vytáhnout sami, nebo je mají na místě, kde si je sami nemohou odstranit,“ říká mluvčí karvinské nemocnice Dorota Havlíková. Stává se ale, že do nemocnice přijde pacient, který si chtěl klíště odstranit svépomocí a nepodařilo se mu to. „Přicházejí i lidé, kteří doma klíště kroutili pinzetou a hlavička klíštěte jim zůstala pod kůží. Zdravotníci radí, že nejlepší je použít místo pinzety, která může klíště utrhnout, vatu s napuštěným tekutým mýdlem,“ dodává mluvčí.

Celý region bedlivě sleduje krajský hygienický ústav v Ostravě. „Situace je veskrze stejná, jako byla v minulém roce. Lze ovšem předpokládat, že kvůli současnému počasí se klíšťatům bude dařit a infikovaných lidí přibude,“ potvrdil vedoucí oddělení infekční epidemiologie Krajského hygienického ústavu Moravskoslezského kraje Josef Matuška.