Lidé v důchodovém věku se tak pravidelně scházejí s generačními přáteli, oblíbené jsou i výlety všeho druhu, výpravy za kulturou a mnohé další akce.

Jeden milion tři sta tisíc korun. Takovou částkou svých sedm klubů seniorů podporuje karvinský magistrát. „V této částce jsou zahrnuty jak aktivity, tak i provozní náklady na budovy,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Lukáš Hudeček.

A co karvinské seniory nejvíce baví? „Každoročně pořádáme netradiční sportovní hry, zájem je však i o výlety např. na vánoční trhy, nyní byl  velký zájem o prohlídku výstavy Titaniku v Brně, členové se rádi účastní i turnajů např. v holandském biliardu, žolíkách, šipkách a jiné. Velký zájem je o tzv. „kolování“, kdy se jedná o cyklistický výlet v rámci Karviné,“ dodává mluvčí karvinského magistrátu.

Jeden oficiální klub, ve kterém se ovšem organizuje více jak 400 členů. Takto vypadá klubový seniorský život v Bohumíně. „Nejedná se o oficiální spolek, ale o volné sdružení seniorů. Na jeho činnost a provoz město letos přispívá částkou 560 tisíc korun,“ říká mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Přibližně 300 tisíc korun z uvedené částky jde na úhradu dopravy seniorů na různé výlety či divadelní představení, na pronájem kinosálu, který důchodci využívají ke svým setkáním či na pronájem tělocvičny ke sportovním aktivitám. Zbylých 260 tisíc jde na provoz klubu seniorů v Okružní ulici, kde se členové schází a bývají tu různé akce či přednášky.

Jak jsou na tom v Orlové? Tam fungují celkem čtyři kluby seniorů. Město je letos podpořilo částkou 92 tisíc korun. „Dalších dvacet tisíc korun půjde na celoměstské aktivity pro seniory v rámci komunitního plánování,“ říká mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková. A činnost orlovských klubů? Rovněž jsou to výlety, přednášky, výstavy i celoměstská akce u příležitosti Dne seniorů s názvem A tak si tu žijeme.

Deník zjišťoval, jak se daří seniorům a jejich klubům také v Havířově. Tamní magistrát ale dané informace tají a odmítl poskytnout jakoukoli odpověď.