Na sedmnácti panelech výstava nazvaná 100 let knihovny mnoha národností přibližuje historii čtenářství v Karviné, a také v okolních tehdy samostatných obcích Fryštát, Darkov, Ráj, Staré Město. Nyní jsou to městské části Karviné. Zájemci se tam zájemci dozví zajímavosti z historie knihovny, o aktivitách, které realizují pracovníci knihovny, nebo výchovné činnosti pro školní děti v duchu hesla „Knihovna vzdělává a baví“.

Jak se knihovna měnila 

„Nejen ta naše, ale knihovny obecně se za poslední desetiletí proměnily. Už to není jen o půjčování knížek, ale jsou to přednášky, studnice audiovizuálních informací, internetové vzdělávání seniorů a další aktivity, například besedy s osobnostmi, které k nám pravidelně jezdí. Těm je na výstavě věnováno velká část prostoru, a pak také představujeme osobnosti ředitelů regionální knihovny,“ přibližuje obsah výstavy, o kterou se zasloužil senátor Ondřej Feber, ředitelka Regionální knihovny Karviná Markéta Kukrechtová. Knihovna je rovněž zapojena do projektu Celé Česko čte dětem a místním dětem tak jezdí předčítat známé osobnosti nejen kulturního života.

Soud se zloději soch.
Žádná podmínka, za krádež soch v Karviné půjdou zkušení zloději rovnou do vězení

Jak při zahájení výstavy ve Valdštejnském paláci v Praze řekl senátor Feber, karvinská regionální knihovny je výjimečná a unikátní v tom, že u jejího zrodu stáli zástupci hned několika národností, nejen české, ale také polské, německé a židovské. Dodnes je také jednou knihovnou v české republice, která má celé oddělení polské literatury.

Výročí založení, které je datováno dnem 28. května 1923, si pracovníci knihovny a představitelé města připomenou v pondělí 29. května, kdy před budovou knihovny v Karviné-Mizerově zasadí památný strom. Na září pak knihovna připravuje svou tradiční akci, kterou je knižní jarmark, který by měl být podle slov ředitelky letos ve velkém stylu.