Děti se tak pomocí obrázků přímo z lékařské praxe a doprovodných textů dopředu seznamují s tím, co je při pobytu, léčení a vyšetřeních čeká.

„V praxi to opravdu pomáhá. Dítě vidí, že když půjde třeba na sono bříška, nejde o nic bolestivého a nepříjemného a strach z vyšetření je pak mnohem menší. Vše pak probíhá v mnohem uvolněnější atmosféře a dětský pacient je mnohem spokojenější," říká autorka tzv. edukační knihy, na jejímž vzniku se ve velké míře podílelo i vedení nemocnice.

Děti se v ní seznámí s celým průběhem jejich pobytu. Jednotlivé kapitoly jim ukazují, čím si projdou od přijetí do nemocnice, přes jednotlivá vyšetření, i to, jak vypadá dětské oddělení.

„V knížce se děti dozví třeba i to, že tady máme hernu, hračky a další tyto věci," vysvětluje dále sestřička, pro kterou ale kniha nebyla jedinou prací navíc, kterou pro děti z nemocničního oddělení dělá.

Právě v těchto dnech například skončila sbírka hraček, kterou rovněž organizovala. „Mnohé hračky už jsme měli starší a poničené, navíc tady míváme i děti sociálně slabší, kterým mnohdy na odchodu i nějakou tu hračku podarujeme, jiné hračky dostanou naši malí pacienti třeba jako odměnu za nepříjemné vyšetření," vysvětluje Pavlína Mikulková.

Sama pak byla překvapená z masivní odezvy, kterou její výzva na facebooku Karviná, město které žije, způsobila. Sbírku hraček vyhlásila minulý týden. Včera pak musela ohlásit konec s tím, že případní sponzoři a přispěvatelé jsou samozřejmě vítáni i dál.

„Všem, kdo darovali věci do sbírky patří obrovský dík. Zájem byl obrovský, přispívali dokonce i lidé mimo náš region a darovali nám nejen hračky, ale třeba i kočárky pro nejmenší pacienty a další," doplňuje karvinská sestřička, o které jde bez nadsázky prohlásit, že je v práci nejen profesionál, ale zároveň ji dělá i celým svým srdcem.