Zároveň by se měla rozšířit koalice tří stran na čtyřkoalici. Lidovce, NEZÁVISLÉ pro Těšín a ODS by měli doplnit NESTRANÍCI. Tyto informace získala redakce z interních zdrojů českotěšínské politické scény, ovšem nikdo si nepřál být citován.

Důvodem je pozměněná nahrávka

Změny ve vedení města jsou důsledkem nedávného skandálu, v němž hraje hlavní roli místostarostka Kateřina Krainová Byrtusová zastupující sdružení NEZÁVISLÍ pro Těšín. Přišlo se totiž na to, že se snažila upravit audionahrávku z prosincového zasedání, kterou si vyžádali opoziční zastupitelé. Chtěli totiž poukázat na to, že se místostarostka vyjadřovala diskriminačně o dnes již bývalém řediteli Správy účelových zařízení Edvardu Huczalovi. Jenže na nahrávce, kterou z radnice získali zastupitelé, tyto pasáže chyběly.

Budova radnice v Českém Těšíně
V Českém Těšíně končí místostarostka. Jde o kauzu zvukový záznam

Zastupitelé za toho, kdo nahrávku pozměnil, označili právě místostarostku a šéf klubu ANO Tomáš Pavelek mluvil dokonce o podání trestního oznámení. Zástupkyně starosty se nakonec ke všemu přiznala a v důsledku toho nabídla svůj post k rezignaci. Tu členové sdružení NEZÁVISLÍ pro Těšín akceptovali.

Podle informací Deníku Krainová se členy sdružení od vypuknutí skandálu nekomunikuje, zato je aktivní na sociálních sítích, kde vznikla dokonce petice proti jejímu odvolání

Koalice chce posílit

Rozšíření stávající koalice si vyžaduje poměr hlasů zástupců koalice a opozice, který byl až doposud 14 ku 13. Přestože sdružení NEZÁVISLÍ, ze něhož byla do vedení města delegována Kateřina Krainová Byrtusová, má zůstat i v novém vládnoucím uskupení, situace si však vyžaduje přísun dalších hlasů ve prospěch nové koalice. Pokud tedy bude utvořena.

Exstarostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková.
Český Těšín bude platit statisíce: dovolená a odchodné exstarostky a zástupce

Kromě výměny na postu místostarosty by mělo dojít i ke změnám ve složení devítičlenné rady města, kde by podle informací Deníku měli dva posty obsadit zástupci NESTRANÍKŮ právě na úkor sdružení NEZÁVISLÍ pro Těšín. A opět platí, že tato varianta bude platná jedině v případě nového složení koalice.

Zastupitelé se k jednání sejdou v pondělí odpoledne. Všichni oslovení se shodují v tom, že to zcela určitě bude velmi bouřlivé a složité jednání.