A jen co pracovnice družstva se sedmnáctiletou praxí začala baňky dekorovat, ve výstavní síni se ozval nejeden obdivný povzdech. Malování vlastní ozdoby si pak mohl vyzkoušet také každý návštěvník akce.

Jak na to?

„Hlavní výrobní surovinou jsou skleněné trubice, z kterých foukáme koule, olivy, rakety, špice, zvonky a další tvary. Také foukáme do forem, a to pak vznikají nejrůznější figurky, které si určitě pamatujete ze stromečků svých prarodičů. Baňky potom nastříbříme, aby se pěkně leskly, a namáčíme je do různých barev. Nakonec na baňky malujeme vzory, kterých máme v nabídce zhruba 12 tisíc," slyšely děti, které na akci tvořily většinu návštěvníků, z úst předsedy družstva Jaroslava Veverky.

K dekorování baněk se využívá obyčejné lepidlo typu Herkules, kterým se naplní skleněná pipeta s ostrou špičkou, nebo se do něj smočí tenký štěteček. „Lepidlem se na baňku nakreslí ornament a popráší se různobarevnými třpytkami. Třpytky zachytí lepidlo, zbytek opadne a na baňce zůstane pouze požadovaný vzor," zaznělo dále na akci věnované tradičním českým vánočním ozdobám.

Polovina ručně vyrobených skleněných baněk ze Slezské tvorby se pak prodává na domácím trhu, druhá půlka míří do světa a zdobí stromečky až v Americe, Austrálii, Německu, Rakousku, Francii nebo třeba v Holandsku. Není proto divu, že poslední čtvrtletí před Vánocemi pracují zaměstnanci firmy také o víkendech.

Aby byly baňky „trendy"

A jaký je aktuální trend na baňkovém poli? „V posledních letech, včetně roku letošního, je největší zájem o bílé a stříbrné baňky. V kurzu jsou také průhledné ozdoby s přírodními motivy. Češi pak hojně vyhledávají i baňky červené barvy. Doba, kdy se zájem lidí odklonil od tradičních skleněných baněk a preferovaly se plastové výrobky z Číny nebo ozdoby nabízené v marketech, je už naštěstí pryč," dodává předseda Slezské tvorby.

Nejvyhledávanějším tvarem jsou i nadále koule, ale nemalý zájem je také o figurky foukané do forem. Nejeden vánoční stromeček tak letos opět ozdobí medvídci, kočičky, hříbky a další méně obvyklé tvary.